Valdkonnad / Alkohol

Juhendmaterjalid

  • 08. Juuni 2016

Tervise Arengu Instituut on teiste riikide kogemustele tuginedes välja andnud eesti- ja venekeelsed info- ning eneseabimaterjalid, mille abil saavad inimesed hinnata oma alkoholitarvitamist ja astuda samme alkoholi tarvitamise vähendamise suunas.

Trükised on mõeldud eeskätt perearstidele ja pereõdedele, aga ka teistele esmatasandi tervishoiutöötajatele, kelle ülesandeks on haiguste ennetamine ja tervise edendamine ning kes nõustavad inimesi tervise riskitegurite osas.

Info- ja eneseabimaterjal

Metoodilised juhendmaterjalid

  • Alkoholi liigtarvitava patsiendi varajane avastamine ja nõustamine. Juhendmaterjal on abiks alkoholi liigtarvitamise varajasel avastamisel, patsiendi nõustamisel ja patsiendi ravi planeerimisel perearstikeskustes. Perearstid ja -õed leiavad trükisest praktilised juhised nii patsientide alkoholi tarvitamisest tulenevate riskide hindamiseks kui patsientide motiveerimiseks ning nõustamiseks nende alkoholi tarvitamise vähendamisel. Juhendmaterjalis kajastatud metoodika on mõeldud esmatasandi tervishoius rakendamiseks ning arvestab piiratud vastuvõtuaja ja töö intensiivsusega perearstikeskustes. Juhendmaterjali koostamisel on tuginetud erinevate maade kogemustele ja Eestis 2010. aastal läbiviidud pilootprojektile.
  • Alkoholi, tubaka ja sõltuvusainete tarvitamise sõeluuring ASSIST. Esmatasandi tervishoiutöötaja käsiraamat. WHO 2013. Käsiraamatu eesmärk on tutvustada ASSISTi küsimustikku ja kirjeldada, kuidas selle abil eelkõige kohalikus esmatasandi tervishoiuasutuses kindlaks teha sõltuvusaineid tarvitavad inimesed, et vastavalt vajadusele neid nõustada või nad eriarsti juurde suunata. Käsiraamatus kirjeldatakse:
    • sõeluuringu ja lühisekkumise aluspõhimõtteid;
    • sõltuvusainete tarvitamisega seotud probleeme;
    • ASSISTi küsimustiku väljatöötamist ja valideerimist;
    • kuidas kasutada ASSISTi küsimustikku (küsitlemine, punktiarvestus ja punktisummade tõlgendamine);
    • nõuandeid motiveeriva intervjuu läbiviimiseks, et hõlbustada sõltuvusainete tarvitamise kohta küsimuste esitamist;
    • kuidas kasutada ASSISTi sõeluuringut igapäevatöös.

Soovitused uimastiennetuseks ja uimastitega seotud juhtumite lahendamiseks koolis

2014. a valminud juhendmaterjal pakub nõuandeid laiapõhiseks uimastiennetuse korraldamiseks koolides ja jaguneb viieks suuremaks peatükiks: sissejuhatus uimastiennetusse, lähtekohad uimastiennetuseks koolis, võimalusi uimastiennetuseks koolis, uimastiennetuse korraldamine koolis ning uimastitega seotud olukorrad ja nende lahendamine. Lisades on selgitavad praktilised abimaterjalid.

Juhend on seotud uimastihariduse õppekavaga inimeseõpetuse aine raames ja sellele tuginedes saab iga kool kas täiendada olemasolevaid kooli dokumente (kooli arengukava, kooli põhimäärus, kodukord, hädaolukorra lahendamise plaan jne) või koostada enda oludele sobiv uimastiennetustegevuste läbiviimise plaan.
Juhendmaterjali leiab aadressilt www.terviseinfo.ee/uimastiennetus-koolidele. Pdf-ina saab juhendi alla laadida siit. Juhendmaterjali lühikokkuvõtte (.pdf) leiab siit.

Lisalugemist

  • Eesti Karskusliidu Alkoholireklaamivalve Blogi
  • Üle-euroopalised soovitused vastutustundlikuks alkoholi ringhäälingureklaamiks ning ajauuringud EGTA (telesse ja raadiosse reklaami müüvaid organisatsioone koondava ühingu) kodulehel

 

MÄRKSÕNAD: alkohol alkoholi tarvitamine alkoholitarvitamine