Valdkonnad / Tubakas

Tubakast loobumise nõustamiskabinettides on kõigil soovijatel võimalik saada tasuta abi vastava ettevalmistuse saanud tervishoiutöötajalt. 

70% igapäevasuitsetajatest soovivad pahest loobuda, kuid selle eesmärgi edukaks saavutamiseks vajavad nad nõustaja toetust. Kui ilma nõustamiseta loobub suitsetamisest ja saab püsi-mittesuitsetajaks ainult 3–6 % nikotiinisõltlastest, siis nõustamise korral 20% ja enam.

Tubakast loobumise nõustamiskabinettide sihtgrupiks on kõik tubakatarvitajad: motiveeritud suitsetamisest loobujad, noored inimesed, krooniliste haigustega haiged (krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK), südame-veresoonkonnahaigused (SVH), pahaloomulised kasvajad jm), rasedad naised ja imetavad emad jt.

Nimetatud teenust pakub vastava ettevalmistuse saanud tervishoiutöötaja (üldjuhul arst ja/või õde) tõenduspõhise metoodika alusel selleks ettenähtud kabinetis. Juhtudel, kui teenuse pakkujaks on psühholoog, füsioterapeut, sotsiaaltöötaja ja teised tervishoiutöötaja riikliku registri registreerimistõendit omavad isikud, peavad nad olema eelnevalt läbinud suitsetamisest loobumise nõustamise 16-tunnilise täiendkoolituse ning pakkuma teenust koostöös arstiga. Nimetatud teenuse pakkumine on tubakatarvitajatele tasuta.

Mida nõustamine endast täpsemalt kujutab?

Nõustamine sisaldab vastavalt vajadusele tubakatarvitamisest loobumise nõuandeid, individuaalset loobumis- ja raviplaani koostamist, juhiseid tubakatarvitamise taasalustamise vältimiseks ja sõltuvuse medikamentoosset ravi. Esmane nõustamine toimub kabinetis tubakatarvitamisest loobuja motivatsiooni kinnistamiseks ja tubakatarvitamisest loobumise tähtaja määramiseks, kokkuleppel ka nõustamis- ja raviplaani koostamiseks. Kokku lepitakse ka korduvkülastuste ajad, mille käigus toimuvad vestlused vahepeal toimunust ja vajadusel ka ravinõustamise korrigeerimine.

Suitsetamisest aktiivne võõrutamine kestab 2 kuud või vajadusel kauem (kokku 8–10 nädalat) ja vajab pidevat patsiendi ja nõustaja omavahelist koostööd. Seda ka jätkuvalt kogu järgneva aasta vältel pärast loobumist. Tubaka mittetarvitajaks loetakse patsienti alles aasta pärast tubakatarvitamisest loobumise päeva. Kestev nõustamine koosneb 5–6 nõustamisseansist (nt 3–4 nõustamist esimese kahe-kolme kuu jooksul, 2 nõustamist loobumisjärgse aasta jooksul).

Vaata ka videot, kuidas nõustamist läbi viiakse.

Kus nõustamist pakutakse?

Tubakast loobumise nõustamiskabinettide info leiad siit.

Tubakast loobumise nõustamisteenust osutatakse Rahvastiku tervise arengukava 2009–2020 raames.

2009. aastal viis Poliitikauuringute Keskus PRAXIS läbi suitsetamisest loobumise nõustamisteenuse hindamise, mille raporti saad alla laadida pdf_buttonsiit.