Valdkonnad / Tuberkuloos

Tuberkuloos

  • 12. Mai 2022

Tuberkuloos on õhu teel leviv nakkushaigus, mille põhjustaja on bakter nimega Mycobacterium tuberculosis.

Kui inimene põeb nakkusohtlikku kopsutuberkuloosi, siis köhimisel, aevastamisel, rääkimisel ja laulmisel satub õhku hulgaliselt süljepiisku, mis sisaldavad mükobaktereid, mida samas ruumis viibijad võivad koos õhuga sisse hingata. Kõik tuberkuloosihaigega kokku puutunud inimesed ei nakatu tuberkuloosi. Nakatumise tõenäosus oleneb sellest, kui kaua samas ruumis viibiti ja kui nakkuslik oli tuberkuloosihaige.

Tuberkuloosi ei ole võimalik nakatuda kätlemisel, ühiste toidunõude, voodipesu või tualeti kasutamise kaudu. Nakatumise tõenäosus on suurem, kui ollakse nakkusohtliku tuberkuloosihaigega lähedases kontaktis samades kinnistes ruumides pikka aega.

Tegurid, millest oleneb tuberkuloositekitaja ülekandumine inimeselt inimesele:

  1. haige nakkusohtlikkus, õhku paiskunud bakterite hulk
  2. bakterite kontsentratsioon õhus, mis sõltub ruumi suurusest ja ventilatsioonist
  3. kontakti kestus tuberkuloosihaigega
  4. vastuvõtva inimese hingamisteede ja organismi immuunsüsteemi seisund.

Tuberkuloos võib kahjustada kõiki elundeid, kuid kõige sagedamini saavad kahjustada kopsud. Teistest elunditest kahjustuvad sagedamini luud ja liigesed, kopsukelme, lümfisõlmed ning neerud. Kui kopsud pole haigusest haaratud, nimetatakse seda kopsuväliseks tuberkuloosiks ning neid haigusvorme põdevad inimesed ei ole enamasti nakkusohtlikud.

Tuberkuloosi nakatumise korral on organismis eluvõimelised, kuid mitteaktiivsed tuberkuloositekitajad, mis on peremeesorganismi immuunsüsteemi kontrolli all.

Nakatunud inimese organismis on bakterite edasine paljunemine ja levimine peatatud. Tuberkuloosi nakatunud tunnevad ennast tervena, nad ei ole teistele nakkusohtlikud. Tuberkuloosi nakatumist on võimalik diagnoosida tuberkuliintestiga või interferoon gamma määramisega veres.

Tuberkuloosi haigestumise risk nakatumise järgselt on hinnanguliselt 5–15% elu jooksul, kuid suurim on risk kahe aasta jooksul pärast nakatumist. Teatud juhtudel määratakse tuberkuloosi nakatunule profülaktiline ravi, mille eesmärk on ära hoida haigestumine.

Tuberkuloosi võib haigestuda kohe pärast nakatumist, kuid ka mitu aastat hiljem. Haigestumisel on oluline organismi üldseisund, mitmesugused seisundid võivad vähendada inimese vastupanuvõimet haigustele. Haigestumist soodustavad kroonilised haigused, vaegtoitumus, vaimne ülepinge, immuunpuudulikkus, alkoholi ja narkootikumide kuritarvitamine.

Tuberkuloosi haigestumise risk on kõrgem:

  • HIV-nakkusega isikutel
  • Siirdatud organiga või siirdamise järjekorras olevatel inimestel
  • Kroonilise neerupuudulikkusega haigetel, kes saavad dialüüsravi
  • Suhkruhaigusega inimestel
  • Bioloogilist ravi saavatel inimestel
  • Nakkusliku tuberkuloosihaige lähikontaktstel
  • Silkoosiga (kopsutolmustusega) patsientidel

MÄRKSÕNAD: tuberkuloos tbc tiisikus