Blogi / Viis soovitust lapsevanemale uueks kooliaastaks

Viis soovitust lapsevanemale uueks kooliaastaks

  • Autor:Sotsiaalministeeriumi laste ja perede osakonna nõunik Elise Nikonov
  • 27. September 2018

Kooliaasta algus võib kaasa tuua erinevaid küsimusi nii lastel kui nende vanematel. Sotsiaalministeeriumi laste ja perede osakonna nõunik Elise Nikonov pani kirja viis soovitust, kuidas olla tark lapsevanem ning kust vajadusel nõu ja abi otsida.

  • viisnouannetkooliLeia aega, et lapse jaoks kohal olla ja last päriselt kuulata. Arenda enda kuulamisoskusi ja õpeta oma eeskujuga ka lapsele, kuidas kuulata keskendunult, huvitatult, toetavalt, asjatute vahele segamisteta. Eriti siis, kui laps tuleb ise sinuga rääkima. Kui laps ise rääkima ei tule, võib abi olla sellest, kui küsimuse „kuidas sul koolis läks“ asemel küsida huvitavamaid küsimusi.
  • Aita lapsel millestki vaimustuda ja saada selles väga heaks. Laiapõhjaline kooliharidus on oluline ja laps peab õppima end motiveerima ka tegevusteks, mis esialgu igavad tunduvad. Kuid entusiasmi ja rõõmu harjal on oluliselt lihtsam targaks ja osavaks saada kui end vastumeelselt sundides. Seega märka, mis su last vaimustab ja mille suhtes ta entusiastlik on – olgu see siis mõni teema koolis või miski, mida ta vabal ajal teeb. Innusta last selle huvi pinnalt ise edasi uurima ja õppima. Kui lapsel on huvi millegi vastu, mis sinule huvi ei paku, siis püüa ka endas seda huvi tekitada, et lapse maailma paremini mõista. Ja aita lapsel saada loojaks, mitte lihtsalt tarbijaks. Näiteks kui lapse lemmiktegevuseks on arvutimängud, siis püüa mõista, mis teda selles köidab ja milliseid oskusi ta selle käigus arendab. Samal ajal vaata, kas ehk on võimalik suunata teda lisaks mängimisele ka näiteks ise arvutimängude loomist õppima või mõtisklema selle üle, kuidas saaks näiteks kooliharidust mängustamise kaudu paremaks muuta.
  • Ära väldi „tabuteemasid“ ega lükka nendest rääkimist edasi teismeeani. Mida varasemalt ja avatumalt saab laps sinuga rääkida sellistest teemadest nagu alkohol, narkootikumid ja seksuaalsus, seda väiksem on oht, et ta hakkab tarbima uimasteid või kahjustab ennast või teisi ebaturvalise seksuaalkäitumisega.
  • Õpeta lapsele endast ja teistest hoolimist läbi isikliku eeskuju. Kui sa teed vea, siis kas andestad endale või jäädki end süüdistama? Kui keegi teine kohtleb sind halvasti, siis kas astud enda eest rahulikult ja selgelt välja? Kas halvustad lapse kuuldes teisi inimesi ja räägid neid taga, või näitad, kuidas keerulisi olukordi ausalt ja hoolivalt lahendada? Kui su lapse klassis on mõni laps, kes on teistsugune või käitub halvasti, siis kas püüad koostöös õpetaja ja teiste lapsevanematega teda mõista ja abistada, või algatad allkirjade kogumise, et temast vabaneda? Laps õpib sind vaadates ja sinuga koos. Näita eeskuju. Märka, kui su lapsel on mure – näiteks, kui on oht, et teda kiusatakse – ja erguta last märkama ja sekkuma, kui abi vajab mõni teine lapsi. Kui enda abist ei piisa, helistage või kirjutage koos lasteabitelefonile 116111.
  • Tea, et sa ei pea olema perfektne ja lapsevanemaks olemine tähendab kestvat õppimist. Kui sa jääd millegagi hätta, ära pelga otsida abi. Uuri ja küsi nõu lehelt tarkvanem.ee, täienda end vanemluskoolitustel ja tee avatult koostööd kooli tugipersonali ja teiste spetsialistidega. Anna endast parim selle nimel, et see, kuidas sa ise lapsega tegeled ja mida talle pakud, põhineks parimatel olemasolevatel teadmistel. Kui sul on huvi selle vastu, millist tööd tehakse üle-Eestiliselt laste õiguste ja heaolu paremaks tagamiseks, võid uurida ka lehekülge www.laps.sm.ee.

 

Allikas: Sotsiaalministeeriumi blogi