Uudised

Värske raport annab põhjalikuma ülevaate kooliõpilaste tervisekäitumisest

 • Autor:Tervise Arengu Instituut
 • 07 Veebruar 2020

Tervise Arengu Instituudil valmis Eesti 11-, 13- ja 15-aastaste kooliõpilaste tervisekäitumise 2017/2018. õppeaasta uuringu raport, mis annab valdkonna spetsialistile põhjalikuma ülevaate eelmisel aastal tutvustatud tulemustest.

 

Eetiline ennetustöö tugineb teadusele ja väldib kahju tekitamist

 • Autor:Tervise Arengu Instituut
 • 03 Veebruar 2020

Sel nädalal kogunevad Tallinnasse eri riikide ennetusvaldkonna eksperdid, et läbi koolitajate koolituse ühtlustada ennetusvaldkonna põhimõtteid ja kvaliteeti Euroopas.

 

Ohvriabisse pöördumiste arv on aastaga tõusnud kolmandiku võrra

 • Autor:terviseinfo.ee
 • 03 Veebruar 2020

Eelmisel aastal pakkusid sotsiaalkindlustusameti ohvriabitöötajad nõustamist 11 300 korral, esmakordselt nõustamisele tulnud inimesi oli eelmine aasta 4871. Võrreldes 2018. aastaga kasvas klientide arv kolmandiku võrra.

 

Emakakaelavähk ohustab ka nooremaid naisi

 • Autor:Eesti Haigekassa
 • 03 Veebruar 2020

Haigekassa koostöös Eesti Vähiliiduga alustab emakakaelavähi sõeluuringu teavituskampaaniaga, mille eesmärgiks on juhtida naiste tähelepanu emakakaelavähi ennetamisele ja varasele avastamisele. Teavituskuul kutsume naisi üles oma tervisest hoolima ja regulaarselt kontrollis käima.

 

Hambaravihüvitist kasutas mullu üle veerand miljoni inimese

 • Autor:Eesti Haigekassa
 • 03 Veebruar 2020

2019. aastal tasus haigekassa 263 650 täiskasvanud inimese hambaravihüvitise eest üle 13,4 miljoni euro. Sagedasem hambaarstide külastatavus, hea ennetustöö ja hambaravihüvitis on aidanud paljudel pöörduda kontrolli ja alustada vajadusel raviga.

Haigekassa andmetel kasutas 40 eurost hambaravihüvitist üle 145 000 inimese. 85 eurost hüvitist, mis on mõeldud suurenenud hambaravi vajadusega inimestele, kasutasid kõige aktiivsemalt pensionärid (üle 108 000 inimese) ja rasedad (8200 inimest).

Hambaarstivisiitide kui ka hüvitist kasutanud inimeste arv kasvab iga aastaga. Kui 2018. aastal kasutas täiskasvanute hambaravihüvitist 223 600 inimest, siis mullu kasutas hüvitist 40 000 inimest rohkem.

Haigekassa esmatasandi valdkonna juhi Külli Friedemanni sõnul näitab hüvitise kasutajate kasv selgelt toetuse vajalikkust. „Hüvitise eesmärk on võimaldada inimestel vähemalt kord aastas hambaarsti juures käia ning eelkõige toetada neid, kes majanduslikel põhjustel ei ole seni saanud endale hambaarsti visiiti lubada,“ räägib Friedemann.

„Sotsiaalministeeriumi analüüs näitas, et uue hambaravihüvitise süsteemi jõustumisest on oluliselt vähenenud nende inimeste arv, kes on vaatamata ravi vajadusele jätnud arstile minemata rahapuudusel. Vähenenud on ka ebavõrdsus hambaravi kättesaadavuses, kuna hüvitis on aidanud arsti juurde neid, kes on selleks abi kõige enam vajanud,“ ütles sotsiaalministeeriumi tervisesüsteemi osakonna nõunik Kaija Kasekamp. Ta lisas, et hüvitise taastamine praegusel kujul on olnud samm õiges suunas.

Nii sotsiaalministeerium kui ka haigekassa peavad vajalikuks hüvitist tõsta ja vähendada inimeste omaosalust, mis tagaks hambaravi senisest parema kättesaadavuse. „Sotsiaalministeerium on teinud valitsusele ettepanekud hüvitise piirmäära edaspidi veelgi tõsta ning omaosalusmäära vähendada," kinnitas Kasekamp.

Kõik ravikindlustusega täiskasvanud saavad kord aastas kasutada hüvitist haigekassaga lepingu sõlminud hambaarsti juures. Täiskasvanute hambaravihüvitist pakuvad üle 330 hambaravikabineti üle Eesti. Kõik hambaravi partnerid leiab haigekassa kaardilt.

Haigekassa tuletab kõikidele lapsevanematele meelde, et hambaarsti juurde minnes tasub lapsed ka kaasa võtta, sest neile on hambaravi tasuta ja hea suutervis saab alguse just lapseeas!

 • Ravikindlustatud täiskasvanutele kehtib 40 eurone hambaravihüvitis. Rasedad, alla üheaastase lapse emad, pensionärid, osalise või puuduva töövõimega inimesed ning suurenenud ravivajadusega inimesed saavad aastas 85 eurot hüvitist.
 • Hüvitis kehtib esmavajalikele hambaraviteenustele nagu näiteks juureravi, tuimestus, hamba eemaldamine, täidise paigaldamine, röntgen jmt.
 • Soodustuse summa arvestatakse raviarvelt maha kohe maksmise hetkel. Hüvitise suurust ja jääki saab kontrollida riigiportaalist www.eesti.ee teenuse alt „Hambaravi- ja proteesiteenuste info“.