Uudised

Tark Vanem: juba 10 ühist mänguminutit päevas loob parema suhte kogu eluks

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 25 November 2021

TAIB cover1240x840 01Tervise Arengu Instituut (TAI) alustas 2–8-aastaste laste vanematele suunatud teavitusega Tark Vanem, mis juhib tähelepanu lapsega mängimise olulisusele. Uuringutest on selgunud, et isegi kasvõi kümnest ühisest mänguminutist päevas piisab selleks, et luua lapsega parem suhe kogu eluks ning arendada temas loovust ja enesejuhtimisoskust. Seejuures on rõhk lapse juhitud mängul, millest tuleneb ka kampaania sõnum: „Lase lapsel juhtida!“

TAI perede ja vanemahariduse valdkonna juhi Ly Kasvandiku sõnul on kampaania eesmärk teadvustada lapsevanematele lapsega koos mängimise olulisust ja eelkõige lapse juhitud mängu olulisust. Vanemad kuulevad pidevalt, et nad peavad olema lastele õpetajad, et nende võsukesed saaksid lasteaias, koolis ja elus hästi hakkama. Selle tulemusena püüavad nad juba kahe- või kolmeaastaseid lapsi õpetada, panna faktidest ja seostest aru saama ning harjutavad koos lugemist ja kirjutamist.

„Levinud on veendumus, et mängimine on see, mida lapsed omavahel teevad, ning seda mõtteviisi on ühiskonnas väga raske muuta, kuna suurt rõhku pannakse välisele edukusele – näiteks, millises koolis laps käib; kui kõrgel ametikohal vanem töötab või kui palju ta teenib,“ selgitas Kasvandik teavituse vajalikkust.

Õpetaja rolli võtmist võib täheldada lapsega mängides, kui ema või isa õpetavad, kuidas puslet kokku panna, maja ehitada või värviraamatus pilte värvida. Alanud teavitus julgustab lapsevanemaid mängu käigus juhendaja rollist loobuma, et lasta lapsel ise tegevusi välja mõelda ning protsessi juhtida.

„Laps õpib kõige paremini just katsetades. Pidevad vanema sekkumised ja parandamised vähendavad lapse soovi olla loov ning julge,“ kirjeldab lapse juhitud mängu vajalikkust vanemlusprogrammi Imelised Aastad koolitaja, psühholoog ja pereterapeut Kärt Kase. „Seega ei tasuks karta ega tunda piinlikkust, kui issid peavad ootamatult istuma juuksurisalongi toolile või emmed tõmbama piraadimütsi pähe, et papist laeva tüürida. Laske lapsel mänguprotsessi juhtida ning tänu sellele saada juurde loovust, enesekindlust, uusi oskusi ja katsetada oma võimeid. Lisaks lapse arengule loob lapse poolt juhitud mäng lapse ja vanema vahel vundamendi, mis aitab läbi keerulisematest aegadest, nagu näiteks teismeliseaeg võib olla,“ selgitab Kase.

Uuringud näitavad, et just mängimine annab olulise panuse lapse sotsiaalsesse, emotsionaalsesse ja kognitiivsesse arengusse. Loodetavasti vähendab see lähenemisnurk survet mängule, et lapsevanemad peavad olema pidevalt õpetaja rollis. Lapsed on loovamad ja käituvad oskuslikumalt, kui täiskasvanud nendega iga päev kasvõi 10 minutit mängivad või osalevad lapse juhitud mängudes.

Oluline pole mängu sisu, vaid see, et vanem veedab lapsega koos aega ja järgib tema initsiatiivi, aktsepteerides lapse soove.

Tarkvanem.ee veebilehele on loodud alamleht „Mäng“, kust leiab täiendavat infot lapse ja vanema koos mängimise olulisuse kohta. Lisaks saab sealt nõuandeid ja juhiseid lapsega mängimiseks ning ideid ühiseks mänguks.

Rohkem infot: www.tarkvanem.ee

Prindi välja:

Plakat „Lase lapsel juhtida!“ – ema ja laps (eesti k)

Plakat „Lase lapsel juhtida!“ – isa ja laps (eesti k)

Lapsega mängimise kuu – tänulikkuse tööleht

Плакат «Пусть ведет ребенок!» – мама и ребенок

Плакат «Пусть ведет ребенок!» – папа и ребенок

Месяц игры с ребенком – похвальный лист

 

Sotsiaalministeerium kutsub vaimse tervise entusiaste osalema võrgustikukohtumisel „Vaimne tervis kogukonna tasandil”

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 12 November 2021

Kevadel 2021 kutsus sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo kokku vaimse tervise staabi, mille tegevuse eesmärk on olnud koordineerida paremini COVID-19 kriisi mõjul tekkinud või süvenenud probleemidele vastamist. Staabi töös osalevad ametkondade esindajad ja seda nõustab vaimse tervise ekspertide ning teadlaste mõttekoda.

 

VEPA metoodika on jõudnud rohkem kui 11 000 õpilaseni

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 10 November 2021

Tervise Arengu Instituudi (TAI) tervise- ja heaolu edendamise keskusel valmis kokkuvõttev raport „VEPA Käitumisoskuste Mängu rakendamine Eestis aastatel 2014-2021“. VEPA on jõudnud 157 kooli ja 11 700 õpilaseni.

 

Ilmus ajakirja Sotsiaaltöö novembrikuu uudiskiri

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 10 November 2021

Mõned teemad värskest uudiskirjast:

Loe kogu uudiskirja ja telli see ka oma meilile!

 

TAI alustas kooliõpilaste tervisekäitumise uuringuga

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 04 November 2021

Tervise Arengu Instituut (TAI) alustas kooliõpilaste tervisekäitumise uuringuga, mille eesmärk on koguda teavet koolinoorte terviseseisundi, tervisekäitumise ja heaolu kohta ning analüüsida saadud tulemusi seoses noorte sotsiaalmajandusliku taustaga. Uuringus pööratakse lisatähelepanu noorte vaimsele tervisele ja Covid-19 pandeemia mõjule.