Uudised

Personaalmeditsiini uudiskirjas: koolitused ja veebiseminar ning KKK

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 23 Märts 2023

Märtsikuu personaalmeditsiini uudiskirja peamine artikkel „Arstid ja õed on oodatud osalema meditsiinilise genoomika ja personaalmeditsiini koolitustel“ keskendub TAI korraldavatele koolitustele. Osalemine koolitusel on hea võimalus täpsemalt teada saada, mida võimaldab riiklik personaalmeditsiini taristu, milliseid on esimesed väljatöötavad teenused ja koos oma ala tippspetsialistiga saab kujundada vastuseid patsientide küsimustele. Artikli lõpus kommenteerivad valdkonna eksperdid Liis Leitsalu ja Mikk Jürisson, miks tasub sellel koolitusel osaleda.

Lisaks leiab uudiskirjast intervjuu projekti juhi Piret Kuhlbarsiga „Korduma kippuvad küsimused personaalmeditsiini taristu kohta“, kus anname vastuseid küsimustele, mida on selle projekti ja koolituste käigus kõige enam küsitud.

Arstid, õed ja meditsiinitudengid on oodatud 4. aprillil toimuvale veebiseminarile „Personaalmeditsiini areng Eestis – valmiv riiklik taristu ja teenused“, kus tutvustame personaalmeditsiini taristut ja teenuseid lühemas vormis juhatades sisse me põhjalikumad koolitused, millest on juttu uudiskirja peamises artiklis.

Loe uudiskirja ja liitu ka uudiskirja tellijatega.

 

Ilmus lühikokkuvõte „Eesti rahvastiku vaimse tervise uuring“

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 22 Märts 2023

Küsitlusuuringu põhjal (inimeste endi hinnangul) oli 2021. aastal kõrgenenud depressioonirisk 28% ja ärevushäire risk 20% rahvastikust. Haigekassa andmetel diagnoositi aastatel 2016–2021 depressiooni 12% ja ärevushäireid 10% täiskasvanutest.

 

COVID-19 vastu vaktsineerimise soovitused kevad-suviseks hooajaks

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 20 Märts 2023
Immunoprofülaktika ekspertkomisjon uuendas COVID-19 vastu vaktsineerimise soovitusi. Lastele ja noortele soovitatakse COVID-19 vastu vaktsineerimist vaid riskirühma kuulumisel ja tõhustusdooside vaheline intervall ühtlustati kõigi sihtrühmade jaoks kuuele kuule. Kolmas tõhustusdoos on soovituslik kõigile 80+ vanustele, samuti kõikidele 18-79 aastastele riskirühma kuuluvatele inimestele.

Uimastite tarvitamise põhjused ja levimus

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 22 Märts 2023

Uimastid on ained, mis mõjutavad enesetunnet, käitumist ja ümbritseva maailma tajumist. Uimasteid liigitatakse nende toime, tarvitamise põhjuse ja legaalse staatuse järgi. Alkohol ja nikotiini sisaldavad tubakatooted on täiskasvanutele lubatud uimastid, seevastu narkootikumid on Eestis ebaseaduslikud. Alkohol ehk etanool on üks aine, ebaseaduslike uimastite hulka aga kuuluvad väga mitmesugused ained, mis avaldavad inimese kehale ja tajule üsna erinevat mõju.

 

Tervisekassa suunab täiendavalt 8,6 miljonit eurot vaimse tervise teenuste kättesaadavuse parandamiseks

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 15 Märts 2023

Sotsiaalministeerium saatis kooskõlastusringile tervisekassa rahastavate tervishoiuteenuste loetelu määruse, millega tõstetakse alates 1. aprillist tervishoiutöötajate palkasid vastavalt kollektiivleppes kokku lepitule ning hakatakse rahastama mitmeid uusi tervishoiuteenuseid. Vaimse tervise teenuste kättesaadavuse parandamiseks, sh kliiniliste psühholoogide palgatõusuks suunatakse 2023. aastaks kokku ligi 8,6 miljonit eurot.