Blogi / Alkoholitarvitamine ei ravi ega kaitse Covid-19 eest

Alkoholitarvitamine ei ravi ega kaitse Covid-19 eest

 • Autor:Anneli Sammel, Tervise Arengu Instituudi terviseriskide ennetamise keskuse juht
 • 20. Aprill 2020

Koroonaepideemia levikuga üle maailma hakkasid ringlema ka valeväited, näiteks, et alkoholil on raviv toime. Pärast alkoholist põhjustatud surmajuhtumeid Iraanis ja Indias tegi Maailma Terviseorganisatsioon avalduse, et murda müüti, nagu mõjuks kange alkoholi joomine tervendavalt ja koroonaviirust ennetavalt. Hoolimata sellest, et kanget alkoholi kasutatakse välispidiseks desinfitseerimiseks, ei kaitse alkoholi joomine Covid-19 eest ega aita seda ka ravida.

Ka Eestis on rahvameditsiinist levima läinud mitmeid klišeesid, millega kriisiolukorras ei ole kohane nalja visata, sest paraku võtab väike osa inimesi seda siiski tõena või kasutab vabandusena oma tarvitamisharjumusele.

Alkoholi ei tohi kasutada Covid-19 ega teiste respiratoorsete viirushaiguste esmaste haigusnähtude ilmnemisel. Kuigi see võib esialgu näiliselt enesetunnet parandada, on alkoholil organismile halvendav mõju. Näiteks mõjutab alkohol vere hüübimist, tõstab vererõhku ja suurendab pulsi sagedust, mis võivad alkoholi toimel ja haiguse kiirel ägenemisel organismi hoopis kurnata ja üldist seisundit raskendada

Kuidas alkoholitarvitamine tegelikult viirushaigustesse haigestumist mõjutab?

Alkohol kahjustab ka hingamiselundkonna immuunsüsteemi

Alkoholitarvitamine suurendab haigustele vastuvõtlikkust mitmel viisil. Mõju seedeelundkonnale tuleneb alkoholi toksilisest toimest soolestiku epiteelrakkudele, mis vähendab paljude vitamiinide ja mineraalainete imendumist ning põhjustab sellest tulenevaid häireid kogu organismis. Samuti häirib alkoholitarvitamine soolestiku mikrobioomi, muutes tervislike ja ebatervislike bakterite tasakaalu ning nende koostööd immuunsüsteemiga.
Lisaks mõjutab alkoholijoomine ka hingamiselundkonda. Uuringutes on tulnud ilmsiks, et alkoholi liigtarvitamine kahjustab ülemiste hingamisteede immuunsüsteemi rakke muutes inimese viiruste suhtes vastuvõtlikumaks. Sellega võib suureneda kopsupõletiku, ägeda respiratoorse sündroomi ja tuberkuloosi risk.

Selleks, et organism püsiks tugev ja suudaks viirustega võidelda, tasub alkoholitarvitamist piirata või üldse vältida, eriti siis, kui ollakse karantiinis.

Alkohol ei sobi stressiga toimetulekuks

Tervishoiuspetsialistid on juba praegu mures selle pärast, et eriolukorra tõttu napsitavad inimesed kodus rohkem ja nende vaimne tervis halveneb. Eriti haavatavad on need, kel on ka varem olnud meeleolu- ja unehäireid, on olnud kimpus ärevuse ja depressiooniga või on neil raske alkoholitarvitamist kontrolli all hoida.

Muutunud töörutiin ja ebakindlus tuleviku ees on saamas probleemiks väga paljudele inimestele, kuid kahjuks on niigi vähene vaimse tervise teenuste kättesaadavus hetkeolukorras veelgi enam piiratud. On oluline, et inimesed teaksid peamisi eneseabi põhimõtteid, kuidas raske aeg üle elada. Tähtis on meelde tuletada, et alkohol on psühhoaktiivne aine, mis suurendab depressiooni, ärevuse, hirmu ja paanika sümptomeid, mis võivad ilmneda ja ägeneda isolatsioonis olles või ka teadmatusest tulevikus ees. Seetõttu peaksid kõik, kes tarvitavad alkoholi, hoolsalt kaaluma, enne kui tõttavad oma enesetunnet „kiire lõõgastaja“ abil leevendama. Alkoholijoomine ei ole stressiga toimetulekuks hea toimetulekumehhanism ei lühikeses ega pikas perspektiivis.

Alkohol ei lahenda probleeme, vaid loob neid juurde

Alkohol tarvitamine ei lahenda probleeme, vaid loob neid juurde. Halveneda võivad suhted lähedaste või tööandjaga, tehakse ebaadekvaatseid otsuseid, suureneb risk sattuda õnnetustesse ning mõnikord võib vallanduda ka vägivaldne käitumine.

Kui peres on alkoholisõltuvusega inimene, kelle alkoholitarvitamine väljub kontrolli alt ja sellega võib kaasneda vägivald, tuleb häbenemata lähtuda enda ja laste vajadustest ning otsida abi. On hea, kui sellisteks olukordadeks ollakse valmistunud ja olemas on võrgustik toetavatest inimestest, kellele võid helistada ka õhtul hilja ja kes võib sulle järele tulla. Kui on oht vägivallaks, tuleb kutsuda politsei.

Alkohol ja ravimid ei käi kokku

Haiguste ajal on hea meelde tuletada, et ravimite võtjad – ükskõik kas retsepti- või käsimüügi omi – , peavad hoiduma alkoholist. Alkoholi ja ravimite koostoime võib olla ohtlik isegi siis, kui neid ei võeta ühel ajal.

Alkohol võib ravimi toimet olulisel määral muuta. Mõnel juhul muudab alkohol ravimid vähem tõhusaks või suurendab ravimi toimet ja kõrvalmõjusid.
Näiteks antibiootikumide puhul võib alkoholitarvitamine vähendada ravimi efektiivsust, kuid rahustite ja uinutite tarvitamine koos alkoholiga võib olla eluohtlik. Ka valuvaigistite ja palavikualandajate tarvitamine koos alkoholiga häirib maksafunktsiooni ja võib põhjustada tõsiseid probleeme, sealhulgas maksapuudulikkust.

Soovitused, kuidas koduses isolatsioonis või karantiinis toime tulla ilma alkoholi tarvitamata või tarvitamist suurendamata.

 • Söö korrapäraselt ja mitmekesiselt. Hoidu stressisöömisest, kuid luba endale aegajalt pisut midagi head)Joo piisavalt vett.
 • Kujunda oma päevane rutiin ja pea sellest kinni.
 • Treeni või liigu sees või väljas (pea kinni distantsi hoidmise reeglitest).
 • Ole sõprade ja sugulastega ühenduses sidevahendite kaudu (võimalusel eelista videokõnet), see leevendab üksindust ja aitab meeleolulanguse vastu.
 • Abista teisi ja ole neile toeks – kui keskendud teistele, aitab see sul ärevuse unustada,kuid pea kinni distantsi hoidmise reeglitest.
 • Maga 7-9 tundi ööpäevas, väldi enne magamaminekut ekraane, vähenda kofeiinitarvitamist.
 • Halda oma meediavälja ja teabe kogumist – leia endale usaldusväärne kanal, ära jälgi pidevalt negatiivseid uudiseid, vaid hoia end uudistega kursis vaid mõned korrad päevas. 24-tunnised uudised ja pidevad sotsiaalmeedia värskendused võivad muremõtteid suurendada.
 • Püüa teadvustada oma korduvaid negatiivseid mõtteid ja asenda need toetava mõttega, näiteks „Ma tulen toime“.
 • Avasta kasvõi üks tegevus, mis su enesetunnet parandab, näiteks käi vannis, loe, kirjuta, mängi mänge, lahenda ristsõnu või sudokusid, joonista või maali, õpi uut keelt jne.
 • Õpi lõõgastuma. Näiteks otsi internetist lõõgastuse võimalusi ja viise, see aitab ärevusega toime tulla.
 • Ära osta koju alkoholi, vaid hoia varu endale meeldivatest alkoholivabadest jookidest.
 • Pea alkoholipäevikut joodud koguste jälgimiseks ning oma mõtete ja emotsioonide väljendamiseks.
 • Ära tarvita alkoholi laste ees.

Kui tunned, et vajaksid oma alkoholitarvitamise harjumuste muutmisel abi, proovi Tervise Arengu Instituudi uut programmi „Selge“, mille leiad aadressilt selge.alkoinfo.ee.

Allikad:
https://www.eurocare.org/cares.php?sp=alcohol-and-health&ssp=alcohol-consumption-in-times-of-covid-19 

https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/mental-health-considerations.pdf?sfvrsn=6d3578af_10&ua=1 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6112384/