Blogi / Puu- ja köögivilja kampaania raames toimub üle Eesti palju põnevaid üritusi

Puu- ja köögivilja kampaania raames toimub üle Eesti palju põnevaid üritusi

 • Autor:Käroliin Andrejeva (Tervise Arengu Instituut)
 • 19. Oktoober 2011

19. septembrist 16. oktoobrini 2011 toimub Tervise Arengu Instituudi korraldatav puu- ja köögivilja kampaania, mille raames löövad kaasa ka mitmed maakonnad ja kohalikud omavalitsused. Esmakordselt on maakonnad kampaaniasse kaasatud nii suures mahus, mille tulemusena toimub üle Eesti palju põnevaid toitumisteemalisi üritusi, mida võib külastada. Järgnevalt toomegi välja maakondade kaupa toimuvad tegevused.

Harjumaa

20. septembrist 20. oktoobrini 2011 toimuvad järgmised üritused:

 • 10 kokandusõhtut erinevates Harjumaa omavalitsustes, kus saab harjutada kodumaiste hooajaliste puu- ja köögiviljaroogade tegemist tervislike toidutöötlemise võtetega.
 • soodsa ja tervisliku kohaliku toidu retseptikonkurss. Konkursi lõpuks antakse välja maakondliku konkursi võistlustöödest retseptikogu (e-väljaandena).

Lisainfo: Annika Soa, tel: 611 8547, Annika.Soa@mv.harju.ee

Jõgevamaa

Ajavahemikul 19. september kuni 15. oktoober toimuvad üritused:

 • koostöös KOV sotsiaaltöötajatega toimub tervisliku toitumise päev, kus omavalitsustes viiakse läbi toitumisalast nõustamist ja/või praktilist tegevust, kokakunsti õpetamist.
 • toimub maakondlik toitumisalane teabepäev koos töötubadega
 • Ärilehe lisana antakse välja toitumisalane vaheleht

Lisainfo: Maiu Veltbach, tel: 7 766 360, maiu.veltbach@jogevam.ee

Järvamaa

 • 27. septembril toimub erinevate külade seltsimajades kokakool „Mahetoit", kus harrastuskokad valmistavad puu-ja köögiviljadest erinevaid toite. Jagatakse kogemusi toitva ja odava söögi valmistamisel.
 • 5. oktoobril toimub Albu toiduaidas köögiviljapäev. Kella 12-13-ni saavad külastajad tasuta erinevad köögiviljadest salateid proovida. Köögiviljad on soetatud kohalikelt talunikelt. Tagasisidelehtedel saavad külastajad avaldada oma arvamust.
 • 8. oktoobril algusega kell 11.00 toimub talgupäev Meosaare kabeli juures. Talgupäeval esitlevad KUME külaseltsi inimesed isevalmistatud köögiviljapirukaid, mille hulgast selgitatakse välja maitsvam ning kabeli juures tehakse sügistöid.
 • 3. oktoobril 2011 kuulutatakse kohalike omavalitsuste kaudu välja retseptikonkurss „Lihtne külatoit", kus saavad osaleda Järvamaa kohalikes omavalitsustes registreeritud külaseltsid koos liikmetega. Retsept peab sisaldama täieliku selgituse koos koguste näitamisega. Esitada võib ükskõik millist toiduretsepti. Esitamisel peab jälgima, et toit on tervislik ja lihtne.
 • 11. oktoobril algusega kell 11.00 toimub puuviljajäätise meistrikool, kus Eesti Piimandusmuuseumi ruumides toimub avatud uste päev. Õpetatakse soovijatele puuviljajäätise meisterdamist ja saab degusteerida erinevaid jäätiseid.

Lisainfo: Helle Põllu, tel: 3 859 625, helle.pollu@jarvamv.ee

Lääne-Virumaa

 • 19. - 29. septembrini toimub retseptikonkurss „Lihtne linnatoit". Kuulutatakse välja avalik konkurss, kus osaleda saavad kõik soovijad. Retsept peab sisaldama täieliku selgituse koos koguste näitamisega. Valmistoidust peab olema tehtud foto. Esitada võib ükskõik millist toiduretsepti, oluline, et toit oleks tervislik ja lihtsalt valmistatav.
 • 1. oktoobril ilmub Ajalehe „Virumaa Teataja" vaheleht „Toitume tervislikult". Ajalehe tellijad ja ostjad saavad vahelehe tasuta. Sisaldab tervisliku toitumise põhimõtteid, lihtsaid retsepte retseptikonkursilt; selgitatakse 5 portsjoni, mõistet, antakse praktilist nõu, tutvustatakse vähekasutatud vilju: punast kapsast, brokkolit, lillkapsast, spinatit jne.
 • 3.-9. oktoobrini toimub vähekindlustatud tööealiste naiste toidukoolitus Sõmerul, mis koosneb nii teoreetilisest kui ka praktilisest poolest. Koolitusele oodatakse omavalitsuste sotsiaaltöötajate poolt soovitatud inimesi.
 • 19. september – 2. oktoober toimuvad koolitused „Tervislik toit - polegi nii raske!". Koolitus toimub Rakveres, Kundas ja Haljalas vähekindlustatud tööealisele elanikkonnale, kus antakse erinevaid soovitusi, kuidas võimalikult odavalt tervislikku toitu teha.

Lisainfo: Olga Boitsov, tel: 3 258 033, olga.boitsov@l-virumv.ee

Läänemaa

 • 23. september "Kodukandi toidupidu", kus "mahetalud" esitavad oma tooteid ja toimub toodete vahetamine - toote eest tasustatakse teise tootega. Tingimuseks on, et toode peab olema tervislik toiduaine. Degusteeritakse puu – ja köögiviljadest valmistatud jooke, toimub tervisliku toidu spetsialistide debatt, "Nunnu" konkurss ja üritusele mängib taustaks ansambel "Untselav" muusika ning pidu juhib õhtujuht.
 • 3-9. oktoober toimub tervisliku toitumise nädal Taebla vallas, mille raames korraldatakse koolitus ja näitus-konkurss „Sügisannid toidulaual" Osalemiseks tuleb eelnevalt registreeruda meili aadressil vv@taebla.ee või telefonil 472 0306. Oodatud on eelkõige kodumaisest toorainest (vähemalt 80% ulatuses) valmistatud hoidised, mis on ise kodustes tingimustes valmistatud. Parimad hoidised valitakse välja ja tehakse teatavaks 9. oktoobril kell 11.00 Taebla kultuurikeskuses. Täpsemaid juhiseid näitusel osalemiseks vaata aadressilt http://www.taebla.ee/
 • 24. september toimub tervisliku toitumise kursus "Kokkuhoiu kokaklubi- säästliku söögitegemise õpituba abivajajaile". Kursuse eesmärk ja rõhk on asetatud praktiliste oskuste õpetamisele säästvalt köögis majandama ilma tulemuse kvaliteeti langetamata. Tooraineteks on valitud lihtsad ja odavalt kättesaadavad toiduained, millede rikkalikud kasutusvõimalused tänapäeva kireva kaubavaliku tõttu perenaiste seas on tähelepanuta jäänud.
 • 15. oktoobril toimub tervisliku toitumise konverents "Läänemaa tervislik TOIT". Konverents korraldatakse koostöös Haapsalu Kolledži ja MTÜ Kodukant Läänemaaga. Konverentsil käsitletakse järgmisi teemasid: mahetoidud, toiduteaduse praktilised rakendused, tervisliku toidu tähtsusest, probleemid toitumisel ja toitumisega, maakonna ettevõtete võimalused ja tooted tervisliku toidulaua kujundamisel. Konverentsil esitleb nö staarkokk lihtsamaid tervisliku toiduvalmistamise võimalusi ja osalejatel on võimalus neid degusteerida.

Lisainfo: Hele Leek-Ambur, tel: 5 149 143, Hele.leek@gmail.com

Pärnumaa

 • Ajavahemikul 24. september- 8. oktoober toimub Taluturg.

Pärnu Taluturg on keskendunud tervislike eluviiside tutvustamisele. Taluturg on hooajaline kultuurisündmus, mis toimub kokku neljal korral sügisel laupäeviti, just siis kui on kõige parem saada värsket puu- ja köögivilja. Iga kord on Taluturul eraldi teema, mida käsitletakse põhjalikumalt. Näiteks 24. septembril on teema puu- ja köögiviljad meie toidulaual, nende vajalikkus ja kasulikkus. Kohapeal on võimalik degusteerida mahedalt kasvatatud köögivilju. Koostöös kohalike väiketootjatega on parem võimalus pakkuda odavamat ja tervislikumat toitu, sest selle kättesaamine on odavam ja lihtsam. 8. septembril on Taluturu teema köögiviljade raviomadused meie organismile, kus käsitletakse põhjalikumalt puu- ja köögiviljade vajalikkust organismile. Mõlemal korral toimuvad loengud, retseptivahetus ja kohapeal on salatite valmistamise ning maitsmise võimalus.

Kampaania ajal on Taluturul üleval kogu vajalik kommunikatsioon ja eraldi väljapanek, mis tutvustab kampaania sõnumit "Lihtne viis tervislikult toituda! Söö iga päev vähemalt viis portsjonit puu- ja köögivilju." Taluturg toimub MTÜ Loomulikult eestvedamisel, koostöös MTÜ Maarja- Magdaleena Gildi, Pärnu Linnavalitsuse ja Pärnu Maavalitsusega.

Toimuvad puu- ja köögiviljade vajalikkust käsitlevad loengud Taluturul:

 • 24. septembril Aive Luigela „Salatid puu- ja köögiviljadest"
 • 8. oktoobril Tõnis Kuuskmann „Puu- ja köögiviljade raviomadused"
 • Taluturul Kokaga kööki. Toimuvad praktilised toiduvalmistamise õpitoad professionaalse koka juhendamisel. Taluturul on avatud köök, kus kokk Tõnis Kuuskmann teeb näitliku söögivalmistamise õpitoa köögiviljade vajalikkuse ja tervislikkuse teemal.

Lisainfo: Eha Ristimets, tel: 447 9767, Eha.ristimets@mv.parnu.ee

Viljandimaa

 • 23.09.2011 antakse välja puu- ja köögiviljade kampaaniat toetav vaheleht „Koos oleme terved" maakonna päevalehe „Sakala" vahel
 • 9. oktoobril toimub mahetoidu väljamüük/laat Männimäel
 • 28.09 ja 12.10 kell 17.30 Viljandis ning 3.10 kell 17.30 Võhmas ja 5.10 kell 15.30 Karksi-Nuias toimuvad tervislike puu- ja köögiviljatoitude valmistamise õpitoad kokkuhoiu kokaklubi juhendaja Sille Varblasega.

Lisainfo: Elo Paap, tel: 4330 512, elo.paap@viljandimaa.ee

Raplamaa

Ajavahemikul 19. september – 16. oktoober 2011 toimuvad:

 • Tervisepäevad kohalikes omavalitsustes koos puu- ja köögiviljade tarbimise populariseerimisega (sh konkursid), kokakursuste korraldamine pereemadele (sh noored pered!) ja paljulapselistele peredele.
 • Antakse välja terviseleht, mis ilmub erinevates vallalehtedes.
 • Maailma südamepäeval ühe osana ka puu- ja köögivilja tarbimise populariseerimine (hoidiste, toorsalatite, köögiviljade, suppide, retseptide konkurss; tervisliku toitumise alased loengud, materjalide levitamine).
 • Praktilised õppused koolisööklas koostöös Kehtna Majandus- ja tehnoloogiakooli toitumis- ja teenindusõppetooli õpetajatega puu- ja köögiviljade kasutamiseks igapäevamenüüs.
 • Kokanduskursus toimetulekuraskustes perede tööealistele naistele.
 • Lihtsate retseptide kogumine/väljatöötamine toimetulekuraskustes perede söögilaua rikastamiseks. retsepte levitatakse läbi sotsiaaltöötajate ja rahvaüritustel.

Lisainfo: Ülle Rüüson, tel: 4 841 124, ylle.ryyson@tervis.ee