Blogi / Loobu nikotiinist

Loobu nikotiinist

 • Autor:Tervise Arengu Instituut
 • 15. November 2022

2020. aasta tervisekäitumise uuringu andmetel moodustasid Eesti täiskasvanud rahvastikus igapäevasuitsetajad ligikaudu viiendiku (18 %) kogu elanikkonnast. Sellal, kui täisealised tarbivad peamiselt sigarette, puutuvad noored rohkem kokku muude nikotiini sisaldavate alternatiivtoodetega: e-sigaretid, huuletubakas ja nikotiinipadjad.

Levinud on valearusaam nagu oleksid nimetatud alternatiivid tervisele ohutud. Nikotiin toimib ikka ühtmoodi ja sõltuvust tekitavalt – kas suitsumahviga kopsu tõmmates, huuletubakana igeme vahel või tsellofaanpakendis nikotiinipadjakese kaudu. Ka põsktubakas snus on nikotiinipreparaat; ja e-sigarettide nikotiinivabas e-vedelikuski leidub vähesel määral nikotiini.Sigarexit22

Õpitud tavana on suitsetamine küll pikemat aega vähenemas, kuid loobujale ei ole protsess kunagi lihtne. Füüsilisele sõltuvusele lisaks võib tarvitamine olla tihedalt seotud sisseharjunud rutiini, samuti sotsiaalsete toimingute ja vajadusetega.

Kuidas loobuda?

 • Kogu jaanuarikuu kestab sotsiaalmeedias ja FB-grupis Sigarexiti loobumiskampaania. Kampaania on mõeldud kõigile, kes soovivad tubaka- ja nikotiinisõltuvusest vabaneda. Pole vahet, mis kujul tubakat või nikotiini tarvitatakse – kas suitsetad tavasigarette või kasutad mõnda alternatiivset toodet. Samuti ei ole oluline, kas proovid loobuda esimest korda või oled mitmendal katsel. Julgustame nikotiinist loobumisel mitte alla andma ja proovima nii mitu korda kui vaja – kuni õnnestub!
 • Kampaaniat veavad saatejuhid Robert Rool ja Jüri Butšakov. Sigarexiti Facebooki grupis saavad loobujad igapäevaselt tuge ja nõuandeid, kuidas loobumiseks ettevalmistusi teha, raskusi ületada ja motivatsiooni hoida. Samuti on võimalik silma peal hoida Roberti edusammudel ning teda positiivsete sõnumitega toetada. Grupiga on oodatud liituma ka endised suitsetajad, et jagada oma kasulikke kogemusi ja nippe.
 • Alusta oma sõltuvuse tõsiduse testimisest. Päriselt võõrutusega alustamiseks võta abiks 2-nädalane ettevalmistusperiood, mille vältel analüüsid oma senist suitsetamiskäitumist ja teed juba väiksemaid muutusi. Täpsemalt loe loobumisplaani kohta siit.
 • Raskeimaks võib loobumisel pidada kolme-nelja esimest suitsuvaba päeva. Paljudel avalduvad esimestel päevadel või ka nädalatel nikotiini võõrutusnähud. Need on kõigil erinevad ja võivad ilmneda nt unehäirete, korratu südametegevuse, meeleolulanguse, peavalu, kõrgenenud ärrituvusena. Need nähud ei pruugi ilmneda korraga. Võõrutamine kestab keskmiselt 8–10 nädalat, loobumine tervikuna on aga veelgi pikem protsess – see kestab kuni aasta esimesest suitsuvabast päevast.
 • Kõige parema tulemuse annab, kui loobud päeva pealt ning kombineerid suitsetamisest loobumist tasuta nõustaja kaasabil ja asendusravi võimalustega.
 • Kõige olulisem on teha loobumise otsus, astuda esimene samm ja tagasilöökidele mitte alla vanduda.

 Mida saab teha tööandja?

 • Kui töötajate seas on tubakatoodete tarvitajaid, uurige, kas nad sooviksid suitsetamisest loobuda ja vajaksid selles tuge.

Kui huvilisi on rohkem, siis saab Tervise Arengu Instituut sotsiaalmeedia kampaaniale lisaks olla toeks lühiloengutega, kus antakse teavet, kuidas ning mida saab üheskoos ette võtta, et tubakast loobumine oleks lihtsam ja mittesuitsetajaid oleksid tubakasaaste eest paremini kaitstud.

 • Sigarexiti kampaaniaga on ühinenud Eesti Proviisorapteekide Liidu liikmesapteegid (Apotheka, Südameapteek, Benu). Soovi korral võite nendega ühendust võtta, et arutada võimalikku koostööd.
 • Täiendavaid abimaterjale töökohal kasutamiseks leiate lisalugemise alt.

Lisalugemist:

Külli Luuk
Tervise Arengu Instituudi paikkonna ja töökohtade valdkonna vanemspetsialist