Uudised / 5. mail tähistatakse Eestis ja kogu Euroopas melanoomi esmaspäeva

Eesti Vähiliit juhib tähelepanu, et viimase 10 aasta vältel on haigestumus melanoomi Eestis kasvanud lausa poole võrra.

Melanoomi uusi haigusjuhte esineb Eestis igal aastal keskmiselt 7 mehel ja 14,5 naisel 100 000 inimese kohta. Euroopa keskmine uute haigusjuhtude esinemine on 12 juhtu 100 000 inimese kohta. Mittemelanoomseid pahaloomulisi nahakasvajaid esineb igal aastal Eestis 44 mehel ning 65 naisel 100 000 inimese kohta. Eesti elanike sagenev reisimine päikeserohketesse riikidesse ja sealne mõõdutundetu päevitamine ning noorte üha tihedam solaariumi külastamine on kasvatanud pidevalt nahavähki ja nahamelanoomi haigestumist.

Eestis avastatakse aastas pisut üle 1000 nahavähi juhu. Kuigi tegu on vähiga, mida on võimalik varakult avastada, on suremus nahavähki ja eelkõige melanoomi kõrge. On oluline märkida, et kuigi meestel esineb nahavähki poole vähem kui naistel, sureb neid sellesse haigusesse poole rohkem. Selle peamiseks põhjuseks on haiguse liiga hiline avastamine.

Nahavähile pöörab üleeuroopaliselt kõige suuremat tähelepanu dermatoloogide poolt 1999. aastal Belgias asutatud organisatsioon Euromelanoma. Tänaseks on algatusega ühinenud 29 Euroopa riigi arstid, Eesti nende seas. Euroopa melanoomiorganisatsiooni
eesmärgiks on elanike skriinimine melanoomi/nahavähi varajaste juhtude avastamiseks ja inimeste harimine nende tervisekäitumise eesmärgil, et hoida ära nahakasvajatesse haigestumist.

Nahavähi ennetamiseks on oluline jälgida oma nahka ja muutuste korral sünnimärkides pöörduda kohe arsti poole. Tähtis on teada, et varane haiguse avastamine tagab parima ravitulemuse. Mida väiksemate muutustega alustada ravi, seda lihtsam see on ja seda kindlamini saab terveneda.

 

Eesti Vähiliit
www.cancer.ee
tel 631 1730
info@cancer.ee

Lisainfo:
http://cancer.ee/info-vahist/vahipaikmed/melanoom/
Vähiliidu nahavähi ennetusklipp: http://cancer.ee/filmid-ja-klipid/
2014 Euromelanoma kampaania link: www.euromelanoma.org/estonia/campaign-2014/how-to-prevent