Uudised / Ülemaailmne rinnaga toitmise nädal õhutab imetamist kaitsma, toetama ja propageerim...

Sel nädalal tähistatakse 22. korda ülemaailmset rinnaga toitmise nädalat. Nädala tänavune teema on "Rinnaga toitmine – trump terveks eluks!"

Rinnaga toitmine on tähtis toidu kui sellise pärast, kuna emapiim on lapse seedimisele kõige parem, aga see on vajalik ka füüsilise ja emotsionaalse läheduse pärast. Rinnapiima ei saa asendada. Erinevad uuringud on näidanud, et rinnaga toidetud lapsed arenevad paremini, on tervemad ja rahulikumad.

Sellest ka tänavuse teemanädala lipukiri. Häda on aga selles, et rinnapiimaga toitmine ei too kellelegi otseselt raha sisse, mistõttu jääb selle "propaganda" tihti alla piimasegude reklaamile. World Alliance for Breastfeeding Action (WABA) kutsub kõiki kodanikke, ettevõtjaid, meditsiinitöötajaid ja organisatsioone üles rinnaga toitmist reklaamima, kaitsma ja toetama.

WABA partner Eestis on Sünni ja Imetamise Eesti Tugiühing (SIET). Ühing pidas just sel nädalal Viljandimaal Tuhalaanes oma iga-aastast suvelaagrit, kus toimusid nii imetamisnõustajate õpitoad kui ka uue nõustajate lennu koolitamine. Laagris osales 52 täiskasvanut, kel oli kokku kaasas 32 last.

Maailma Terviseorganisatsioon soovitab lapsi toita esimesel kuuel elukuul ainult rinnapiimaga ning jätkata tahke toidu kõrval rinnaga toitmist teise eluaasta lõpuni ja kauemgi. Aastatuhandekohtumisel 2000. aastal seadis ÜRO kaheksa eesmärki, mis vähendavad vaesust ja edendavad tervist – rinnaga toitmine on seotud kõigi kaheksa eesmärgiga.

Tervise Arengu Instituudi andmetel saab kuue kuu vanuses rinnapiima vaid 55% Eesti lastest, ehkki 98% laste esimene toit on emapiim. Emad nimetavad imetamise lõpetamise põhjusena teadmiste, toetuse ja nõu puudumist. SIET seisabki selle eest, et Eestimaa lapsed saaksid võimalikult kaua neile parimat toitu – rinnapiima. Ühing korraldab peredele tugirühmi ja käib vajadusel ka kodudes emade-laste koostööd aitamas.

Püsiva riikliku rahastuseta Sünni ja Imetamise Eesti Tugiühing tegutseb üha kahanevate projektitoetuste toel ja vabatahtliku tööna. Alates selle aasta juulist saab igaüks, kes emapiimatarkust tähtsaks peab, toetada ühingut läbi Swedbanki annetuskeskkonna www.swedbank.ee/annetuskeskkond.