Uudised / Tallinnas ja Tartus avati uued HIV-i nõustamis- ja testimiskabinetid

Eestis avati kaks uut HIV-i nõustamise ja testimise kabinetti, üks Tallinnas ja teine Tartus. Neist saab tasuta ja anonüümselt nõu HIV-i ja teiste seksuaalsel teel levivate infektsioonide kohta ning teha analüüse nii HIV-le kui B- ja C-hepatiidile.

Uued kabinetid avati Tallinna kesklinnas, aadressil Mardi 3 ning Tartus samuti kesklinnas, Gildi 8. Tallinnas on nüüd avatud kokku kolm HIV nõustamis- ja testimiskabinetti ning Tartus kaks. Üle Eesti on selliseid kabinette kokku 13.

Eelmisel aastal külastati Tallinnas HIV-i nõustamiskabinette 3182 korral ja tehti 3114 HIV-analüüsi, millest 26 oli positiivsed. Tartus külastas antud teenust 1015 inimest, tehti 1014 HIV analüüsi ja avastati kolm positiivset juhtu.

2014. aastal avastati Eestis kokku 291 uut HIV-i juhtu ning see arv ei ole viimastel aastatel oluliselt langenud. Hinnanguliselt võib meil olla umbes 12 000 nakatunut, kuid 6. märtsi seisuga on diagnoosituid 9057. Paljud HIV-nakkuse kandjad ei tea, et nad on nakatunud, kuna nakatumisest võib kuluda 4–5 aastat ja vahel enamgi ajani, mil inimese tervis hakkab halvenema.

HIV-i testi peaksid tegema kõik, kes on olnud juhuvahekorras ilma kondoomi kasutamata või kes on kasutanud teiste süstlaid või nõelu või on olnud vahekorras inimesega, kes on teiste süstlaid või nõelu kasutanud. Samuti peaksid end testima inimesed, kel on tööd tehes või õnnetusolukorras tulnud kokku puutuda teise inimese verega.

Uutes kabinettides osutab teenust Quattromed HTI Laborid. Tallinnas, Mardi 3 asuv kabinet on avatud tööpäevadel kella 9-14 ning Tartu kabinet (Gildi 8) samuti igal tööpäeval kella 10-13. Tallinnas on lisaks võimalik end testida Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkuskliinikus (Paldiski mnt 62) või Quattromed HTI Laborid laboris (Väike-Paala 1). Tartu teine HIV-i testimis- ja nõustamiskabinet asub Tartu Ülikooli Kliinikumis (Riia mnt 167).

Kabinetid on avatud kõigile alates 16. eluaastast ja sõltumata ravikindlustuse olemasolust. Nõustamiseks ja testimiseks ei ole vajalik eelnev registreerimine.
Lisaks anonüümsetele kabinettidele saab HIV-i testi teha kõikides tervishoiuasutustes pere- või eriarsti (näiteks günekoloogi või naha-suguhaiguste arsti juures) ja noorte nõustamiskeskustes.

Kõik HIV-i testimiskohad leiab veebilehelt www.hiv.ee.

 

Lisainfo:
Maris Jakobson
Tervise Arengu Instituudi avalike suhete nõunik
tel 659 3906, mob 5302 2737
maris.jakobson@tai.ee