Uudised / Diabeedipäeval saab tasuta veresuhkrut mõõta

Diabeedipäeval saab tasuta veresuhkrut mõõta

  • Autor:Eesti Diabeediliit
  • 13. November 2015

14. novembril tähistatakse üle maailma diabeedipäeva. Iga teine diabeedihaige ei tea, et tal on diabeet. Selleks, et tõsisele haigusele tähelepanu pöörata, saab laupäeval Selverites üle Eesti tasuta veresuhkrut mõõta.

Diabeedipäeva fookuses on ka tänavu tervislik toitumine. Tervislik toitumine võimaldab ohjeldada 2. tüübi diabeedi levikut, sellel on oluline osa kõigi diabeeditüüpidega toimetulekuks ja tüsistuste vältimiseks.

„Diabeetiku toitumine ei erine tegelikult tervislikult toituva inimese menüüst. Tegu on tasakaalustatud toiduvalikuga, mis sobib igale inimesele, sisaldades õiges vahekorras süsivesikuid, rasvasid, valke, aga ka vitamiine, mikroelemente ja kiudained. Seejuures ei tohi unustada ka energiavajaduse hindamist," selgitas Eesti Diabeediliidu juhataja Ulvi Tammer-Jäätes.

„Diabeeti haigestunute arv kasvab kogu maailmas ja nii ka Eestis. 2. tüüpi diabeet on haigus, mille puhul ei pruugi alguses iseloomulikke sümptomeid esineda, nii ei tea umbes pooled diabeetikutest, et neil see haigus olemas on. Samal ajal võib kõrge veresuhkur kahjustada südant ja veresooni, silmi, neerusid, närve, hambaid, samuti on diabeetikutel kõrgem risk infektsioonide tekkeks. Varakult avastades on võimalik haigust kontrolli all hoida ning tõsiseid tervisekahjustusi vältida," rääkis Tammer-Jäätes.

Üks viis, kuidas diabeeti haigestumist varakult avastada, on veresuhkru mõõtmine. „Eriti peaks veresuhkru taset mõõtma kõik tüsedad inimesed, kel vanust üle 40. Samuti võiks veresuhkru vastu huvi tunda need, kel mureks kõrge vererõhk või kõrge kolesterool. Oluline on pärilikkus – risk on suurem inimestel, kelle suguvõsas on esinenud diabeeti. Veresuhkru taset tasub jälgida ka naistel, kellel on esinenud rasedusaegne diabeet," tõi Tammer-Jäätes välja.

Eelmisel aastal käis diabeedipäeval veresuhkrut mõõtmas 2579 inimest, sealhulgas ka 62 last. Noorim osaleja oli 2-aastane ja vanim 97-aastane. Normist kõrgem veresuhkur avastati 3,5% kontrollitutest.

Juhtimaks inimeste tähelepanu diabeedile, korraldavad Eesti Diabeediliit, Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts, Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond, OÜ Berlin-Chemie Menarini Eesti, OneMed OÜ ja Selver juba kuuendat aastat järjest veresuhkru mõõtmise kampaania – laupäeval kell 12–14 mõõdavad arstitudengid Selverites üle Eesti tasuta veresuhkrut.

Vaata videoüleskutset siit: https://vimeo.com/143584801

 

Lisainfo:
Ulvi Tammer-Jäätes
Eesti Diabeediliidu juhataja
mob 511 9001
ulvi.tammer@diabetes.ee