Uudised / Rahvusvahelisel luu- ja liigesehaiguste päeval jagatakse oma lugu

12. oktoobril on rahvusvaheline luu- ja liigesehaiguste päev, mis kutsub üles märkama reumaatilise haigusega diagnoositud inimesi meie ümber.

„Kokku tuntakse ligi 200 erinevat diagnoosi. Eestis on hinnanguliselt 200 000 inimest, kes elavad koos mõne luu- või liigesehaigusega,“ räägib Eesti Reumaliidu tegevjuht Marek Jaakson mõtlemapanevalt suurest arvust inimestest, kes meie kõrval haigusele vaatamata kõigele oma igapäevaseid toimetusi teevad. „Sellega põhjustavad luu- ja liigesehaigused enim tööturult väljalangemist enne pensioniiga,“ lisab Jaakson.

Selleaastase päeva teemaks on: „Tulevik on meie endi kätes“. Nii kutsutaksegi inimesi üle maailma jagama oma lugu, mis seob neid reumaatiliste haigustega. Oma loo jagamiseks tuleb teha lühike video või pilt, kus on jäädvustatud käed mingis meelistegevuses, mis annab edasi emotsiooni, et liigeshaige inimene ei lase haigusel enda elu võimust võtta.

Kuna luu- ja liigesepäev on rahvusvaheline, siis saab oma lugu jagada sotsiaalmeedias kasutades ingliskeelset teemaviidet #WADstory.

Jaaksoni sõnul aitab taoline kampaania ja päev kaasa sellele, et avalikkuseni jõuaks teadmine, et reumaatilised haigused ei esine ainult pensionäridel. „Oluline on, et inimesed teadvustaksid, et kroonilised luu- ja liigesehaigused ei küsi vanust ega sugu ning et riik saaks aru, kui oluline on panustada sellesse, et kroonilised haiged tööturult liiga vara välja ei langeks,“ märgib Jaakson.