Uudised / Raamat "Poiss, keda kasvatati nagu koera" räägib laste lugusid traumast j...

1. novembril esitleb MTÜ Igale Lapsele Pere USA lastepsühhiaatri Bruce Perry raamatut "Poiss, keda kasvatati nagu koera". Lastepsühhiaater Bruce Perry on ravinud lapsi, kes on seisnud silmitsi kirjeldamatute õudustega: jäänud ellu genotsiidis, näinud pealt oma vanemate mõrvu, kasvanud puuris, suletud kapis või äärmuslikes religioossetes sektides, perevägivalla ohvreid.

Raamatus "Poiss, keda kasvatati nagu koera" räägib ta selliste laste lugusid traumast ja taastumisprotsessist. Dr Perry selgitab ilmekalt, mis juhtub ajus, kui laps seisab silmitsi ekstreemse stressiolukorraga. Ta kirjeldab oma meetodeid selle valu kergendamisel, et aidata lapsel kasvada hingeliselt terveks täiskasvanuks.

Sügavalt liigutav, samas ilustamata raamat näitab ausalt, et ainult siis, kui mõistame aju toimimise põhimõtteid, saame loota isegi kõige katkisema hingega lapse paranemisele.

Bruce Perry: "Kõige olulisemad õppetunnid, mida ma nendelt lastelt olen saanud, on olulised meile kõigile. Trauma mõistmiseks peame aru saama inimajust. Selleks, et aru saada, kuidas lapsed paranevad, peame mõistma, kuidas nad õpivad armastama, kuidas nad väljakutsetega toime tulevad ja kuidas stress neid mõjutab. Mõistes, millist hävitavat mõju avaldavad vägivald ja hirm armastusele ning töövõimele, hakkame paremini mõistma iseennast ja hoolitsema meid ümbritsevate inimeste, eelkõige laste eest".

Dr Anne Kleinberg, lastepsühhiaater, psühhoanalüütiline lasteterapeut ja pereterapeut, Tallinna Lastehaigla psühhiaatriakliiniku juhataja, kes on raamatu toimetamisel konsultandina abiks olnud ning samuti kirjutanud eessõna eestikeelsele väljaandele: "Kindlasti on see raamat väga vajalik. Kiindumussuhte häire ja traumakogemusega lastest ei teata Eestis mitte liiga palju. Natuke teavad spetsialistid, teavad need, kes selliseid lapsi kasvatavad või aitavad. Neid spetsialiste ei ole nii palju, et nad jõuaks aidata ühiskonnas laiemalt mõista, mis lastega vägivalda kogedes juhtub või kuidas neid aidata. Selles raamatus on trauma mõjust aju arengule räägitud selgusega, millest kõigil lugejatel sõltumata taustast on võimalik aru saada."

Raamatu väljaandja on MTÜ Igale Lapsele Pere (www.kasupered.ee). Raamatut on võimalik soetada ainult MTÜ Igale Lapsele Pere kaudu, sest iga raamatu ost toetab ka ühingu tegevust, mis koondab perekondi ja vanemaid, kes kasvatavad või on valmis kasvatama vanemliku hooleta jäänud lapsi. MTÜ missiooniks on toetada, tugevdada ja säilitada vanemlikust hoolitsusest ilma jäänud laste turvalisust, heaolu ja inimväärikust.

Raamatu eesti keelset väljaannet esitletakse 1. novembril 2016 kell 16.00-17.15 Tallinnas, Laste Vaimse Tervise Keskuse saalis (Tervise 28, 0-korrusel). Esitlusel osalemiseks palutakse registreeruda: nfo@kasupered.ee või telefonil 5770 5471