Uudised / Valitsus kiitis heaks täiendavad tubakatoodete piirangud

Valitsus kiitis heaks täiendavad tubakatoodete piirangud

  • Autor:Sotsiaalministeerium
  • 15. Detsember 2016

Valitsus kiitis heaks tubakaseaduse muutmise seaduse eelnõu. Sellega karmistatakse tubakatoodete müügipiiranguid, keelatakse riigisisene kaugmüük ja piiratakse tubakatoodete väljapanekut.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sõnul on muudatuste peamine eesmärk kaitsta rahva, eriti alaealiste tervist. „Suitsetamisest tingitud surmade arv on Eestis poolteist korda suurem kui mujal Euroopas. Suitsetamine on sõltuvus, mille ennetamiseks ja vähendamiseks on vaja tugevat regulatiivset keskkonda. On hea meel, et varasemad sammud – täielik reklaamikeeld, siseruumides suitsetamise keeld ning järjepidev aktsiisitõus – on vähendanud suitsetajate osakaalu ühiskonnas. Siiski on suitsetamine üldlevinud ning selle poolt tekitatud tervisekahju üüratu. On aeg astuda järgmised sammud.“

Müügikohtades tubakatoodete väljapaneku ja kaubamärkide esitlemise piiramisega soovib riik ennetada suitsetamise alustamist alaealiste seas ning aidata neid, kel plaanis sellest loobuda. „Seaduse karmistamise eesmärk on, et noortel ei tekiks suitsetamiseks ahvatlust või huvi. Lisaks, tubakatoodete väljapaneku piiramine aitab neil, kes soovivad suitsetamisest loobuda, vältida emotsioonioste. Need, kes juba suitsetavad, saavad oma paki nagunii kätte,“ selgitas minister.

Eelnõuga laiendatakse praegu ainult suitsetamisele kehtivaid keelde ja piiranguid ka elektroonilise sigareti tarvitamisele. Nikotiinisisalduseta vedelikule kehtestatakse koostise ja puhtuse nõuded. Lisaks keelustatakse e-sigarettides tubakast erinevad maitsed.

Seaduseelnõu järgi kehtestatakse lisaks piiriülesele kaugmüügile ka tubakatoodete ja tubakatootega seonduvate toodete riigisisese kaugmüügi keeld. Samuti tuleb seaduse vastuvõtmisel müüjatel edaspidi küsida kõikidelt ostjatelt dokumenti, kui pole ilmselge, et tegemist on täisealisega. Praegu peab seda tegema vaid kahtluse korral.