Uudised / Ekspert: Toimetulekuprobleemidega alkoholisõltlased on vaid jäämäe tipp

Tervise Arengu Instituut kutsub inimesi hindama oma alkoholiharjumusi ning sellega kaasas käivaid riske. Mida varem saab inimesele selgeks, et tema alkoholi tarvitamise harjumust võib liigitada liigtarbimise alla, seda lihtsam on vältida sellega kaasas käivaid probleeme ning elada oma elu kvaliteetsemalt.

Kuigi ühiskonnas teadvustatakse, et meil tarvitatakse alkoholi liiga palju, näitavad uuringud, et alkoholi üldiselt probleemiks ei peeta. Konjunktuuriinstituudi tehtud uuring näitas, et täiskasvanud inimestest enda hinnangul tarvitab palju alkoholi vaid neli protsenti, mõõdukalt 22 protsenti ning ülejäänud tarvitavad kas vähe või ei tarvita üldse.

Samas ekspertide hinnangud näitavad, et 30 protsenti eestimaalastest tarvitab alkoholi koguses, mis võib tekitama hakata juba tervise- ja sotsiaalsed probleeme või on need juba tekkinud. Liigtarvitajatest kõige väiksema osa moodustavad alkoholisõltuvusega inimesed. Neid on umbes viis protsenti täiskasvanud elanikkonnast, sealhulgas meeste seas on sõltlasi umbes 11 protsenti.

TAI eksperdi Jane Alopi sõnul on ühiskonnas levinud mustvalge arusaam alkoholitarvitamisest: „Arvatakse, et inimesed jagunevad kahte gruppi: need, kellel on alkoholitarvitamisega kõik korras ja teised, kellel on alkoholiga probleem. Liigtarvitamist nähakse alles siis, kui inimene ei suuda alkoholi tarvitamist enam kontrollida ning tal on tekkinud toimetulekuprobleemid igapäevase elukorraldusega. Tegelikult on toimetulekuprobleemidega alkoholisõltlased vaid jäämäe tipp. Suurema osa inimeste liigtarvitamine jääb märkamata, kuigi selle teadvustamine aitaks kiiresti sekkuda ning suuremaid kahjusid ennetada“.

Alkoholitarvitamise riskitaset on võimalik teada saada kasutades AUDIT (The Alcohol Use Disorders Identification Test) testi, mida kasutavad oma ka töös perearstid. Testi on võialik täita veebilehel alkoinfo.ee. Testi on välja töötanud Maailma Terviseorganisatsioon ja see on üks kõige levinumaid alkoholitarvitamise hindamise teste.

Väga oluline roll on alkoholi liigtarvitamise avastamises ja ravis perearstidel, ent alates 2016. aastast töötavad viie haigla juures ka spetsiaalsed ravikeskused. Perearst Külvi Peterson, kes kasutab AUDITi testi oma patsientide hindamiseks: „Testi tulemus, mis paigutab neid liigtarvitajate hulka, tuleb patsientidele sageli üllatusena, sest enda arvates tarvitavad nad alkoholi mõõdukalt ning kaebusi neil ei ole. Sageli tuleb õlle tarbimise kohta eraldi küsida, sest seda alkoholiks ei peetagi. Vastavalt testi tulemustele saame anda patsiendile soovitusi, kuidas tarvitamist vähendada või vajadusel alustada ravi. Alkoholist tulenevaid terviseriske võiksid patsiendid rohkem teadvustada ja nende kohta küsida, nagu tuntakse huvi näiteks gluteeni- või laktoositalumatuse ja puukborrelioosi vastu.“

Eestis sureb alkoholi liigtarvitamisega otseselt seotud haigustesse igal aastal 600–800 inimest. Kaudselt alkoholi liigtarvitamisega seotud haigustesse, mille alla loetakse ka südame-veresoonkonnahaigused ja vähk, sureb igal aastal 9000–10 000 inimest.

Kampaania on nähtav televisioonis, raadios, välimeedias ja internetis. Veebilehel alkoinfo.ee saab teha AUDITi testi ning leiab infot selle kohta, kuidas alkohol erinevaid elu aspekte mõjutab. Kampaaniat rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest programmi „Kainem ja tervem Eesti“ raames.