Uudised / Meeldetuletus täiskasvanutele: kondoom ei ole ainult noortele

Meeldetuletus täiskasvanutele: kondoom ei ole ainult noortele

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 30. August 2017

Täna algav Tervise Arengu Instituudi (TAI) turvaseksi teemaline kampaania tuletab täiskasvanutele meelde, et kondoom pole mõeldud vaid noortele.

HIVkampaaniaViimane täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuring näitab, et 35-55-aastastest ei kasuta juhusuhetes mitte kunagi kondoomi üle poolte naistest ja üle kolmandiku meestest. Juhuvahekorras on olnud eelnimetatud vanusgrupist viiendik meestest ja iga kaheksas naine. Kampaania eesmärk ongi normaliseerida kondoomi kasutust ka keskealiste hulgas.

HIV-juhtude hulk on Eestis taas tõusuteel: 1. augusti seisuga oli Eestis diagnoositud HIV 151 inimesel, mis on ligi 25 protsenti enam kui eelmisel aastal samal ajal. Üle poolte (56%) uutest sel aastal diagnoositud juhtudest on 35-aastased ja vanemad. Hinnanguliselt on Eestis kuni 2000 HIV-iga inimest, kes ei ole sellest ise teadlikud.

„Uue püsi- või juhusuhte puhul on kondoom ainus vahend, mis kaitseb seksuaalsel teel levivate infektsioonide, sealhulgas HIVi eest. Selle kasutamisest ei tohiks loobuda enne, kui mõlemad partnerid on end HIVi ja teiste seksuaalsel teel levivate infektsioonide suhtes testinud,“ ütles TAI tervise edendamise osakonna juhataja Tiia Pertel. „Lisaks – kui inimesel on mitmeid partnereid, tuleks end testida iga kuue kuu tagant ja pärast iga uut partnerit. Soovitatav on kasutada „topeltkaitset“ ehk kondoomi ja tõhusat rasestumisvastast vahendit, mis annab kindlustunde nii soovimatu raseduse kui ka erinevate seksuaalsel teel levivate infektsioonide vältimiseks.“

Paljud seksuaalsel teel levivad infektsioonid, sh HIV ei pruugi pikka aega nähtavaid haigusnähte tekitada. Inimese välimuse põhjal ei ole võimalik viiruse olemasolu hinnata ja ka inimene ise ei pruugi olla oma nakatumisest teadlik. Ainus viis kindel olla on teha HIV ja teiste seksuaalsel teel levivate infektsioonide testid.

Selle aasta algusest on HIV testi võimalik teha piiramatu arv kordi ja perearsti juures tasuta, endiselt ka HIV nõustamise ja testimiskabinettides, seksuaaltervise- ja meestekliinikutes, naistearstide ja muude eriarstide juures. Nüüdsest on HIV-kiirtesti võimalik teha ka kodus, apteegis müüdav test annab 99,7% täpse tulemuse 15 minutiga. Positiivse vastuse korral tuleb pöörduda oma perearsti poole või HIV nõustamiskabinetti.

Veebilehelt www.hiv.ee leiab kasulikku teavet, kuidas kondoomi kasutamise teemadel partneriga suhelda. Uuringud kinnitavad, et paarid, kes räägivad turvaseksist, kasutavad tõenäolisemalt ka kondoomi. Suuremat rahuldust pakkuvale suhtele ning turvalisemale seksuaalkäitumisele aitab kaasa, kui inimesed suudavad omavahel avatult seksist rääkida.

Kampaania kestab septembri lõpuni nii trükimeedias ja internetis, samuti jagatakse kondoome erinevatel üritustel ja ööklubides. Kampaania info on kättesaadav nii eesti kui ka vene keeles.

  • Kui kuni 35-aastaste meeste seas kasutavad juhusuhetes kondoomi veidi enam kui pooled, siis 35-44-aastastest kasutas juhupartneriga viimase 12 kuu jooksul alati kondoomi 35% ja ning 45-54-aastastest vaid 19%. Naiste seas on näitajad veelgi madalamad - 35-44-aastastest kasutas juhupartneriga viimase 12 kuu jooksul alati kondoomi 28% ja ning 45-54-aastastest vaid 7%. Mitte kunagi ei kasuta juhusuhetes kondoomi nendes vanusegruppides meeste seas vastavalt 35% ja 44% ning naiste seas 51% ja 68%. Lisainfo: Tekkel M, Veideman T. Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuring, 2016. Tallinn: Tervise Arengu Instituut, 2017.  
  • Kaitsevahendita (kondoomita) ehk kaitsmata seksuaalvahekord nakatunud inimesega on üks peamisi HIVi levimise viise maailmas, seda nii htero- kui ka homoseksuaalsetes kontaktides.
  • Eesti on Euroopa Liidu riikide seas jätkuvalt esikohal HIV-levimuse ja uute HIV-juhtude osakaalu poolest elanikkonnas.
  • Terviseameti andmetel diagnoositi 2016. aastal 229 uut HIVi juhtu, neist 49% juhtudest oli HIVi levikuteedeks seksuaalvahekord, 12% juhtudest narkootiliste ainete süstimine, 4% homoseksuaalne levik, 35% teadmata. Tänavu 1. augusti seisuga oli Eestis diagnoositud HIV 151 inimesel. Üle poolte (56%) uutest sel aastal diagnoositud juhtudest on 35-aastased ja vanemad.