Uudised / TAI kutsub programmiga „Selge“ vähendama alkoholitarvitamist

TAI kutsub programmiga „Selge“ vähendama alkoholitarvitamist

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 27. November 2020

Tervise Arengu Instituudi kampaania tutvustab programmi „Selge“, mis aitab paremini aru saada oma alkoholikäitumismustritest ning vähendada tarbitavaid koguseid.

Selge klaasigaRahvusvaheline eneseabi programm „Selge“ tugineb tõenduspõhistel teraapiameetoditel ja on mõeldud iseseisvaks kasutamiseks kõigile, kes soovivad oma alkoholitarvitamise harjumust muuta – tarvitada alkoholi vähem või üldse lõpetada. Paljud inimesed, kes soovivad oma alkoholiprobleemidele abi saada, pole valmis sellest spetsialistidega rääkima. Internetipõhine programm, mis on täiesti anonüümne ning tasuta kättesaadav inimesele sobival hetkel, võimaldab tuge pakkuda ka neile. Programmi leiab veebiaadressilt selge.alkoinfo.ee. Programmi saab kasutada saab eesti ja vene keeles.

TAI kohandas rahvusvahelise programmi Eesti oludele vastavaks ning viis läbi ka mõju-uuringu, nagu seda on tehtud ka teistes riikidest. Uuring, mis kinnitas, et programm aitab vähendada tarvitatavaid alkoholi koguseid ning suurendada alkoholivabade päevade arvu. Uuringu ajal programmiga liitunutest 87 protsenti olid rahul otsusega programmi kasutada.

TAI avas programmi kõigile tasuta ja anonüümseks kasutamiseks käesoleva aasta kevadel. Praeguseks on programmil juba üle 2000 kasutaja.

„Julgustame programmiga liituma kõiki inimesi, kes tarvitavad alkoholi – olgu siis tähistamiseks, lõõgastuseks või lohutuseks –, hoolimata tarvitatavatest kogustest,“ selgitas TAI alkoholi ja tubaka valdkonna juht Anneli Sammel. „Programm aitab alkoholiga seotud harjumusi paremini tundma õppida ning liikuda vastavalt enda seatud eesmärkidele selgema elu suunas,“ lisas Sammel.

„Selge“ koosneb kümnest moodulist, mis sisaldavad harjutusi ja toimetuleku nippe alkoholitarvitamise vähendamiseks kaheksa nädala jooksul. Toetav kasutuskeskkond võimaldab seada endale eesmärke, võrrelda neid hiljem tegelikkusega, pidada alkoholitarvitamise päevikut ning kirjutada üles enda kogemusi ja tõhusamaid käitumistavasid.

Programmi on välja töötanud Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) ja Swiss Institute for Addiction and Health Research (ISGF). See on "Take Care of You" nime all kasutusel Hollandis, Kanadas, Saksamaal, Šveitsis ja Austrias.

Eneseabiprogrammi „Selge“ rahastab Euroopa Sotsiaalfond programmist „Kainem ja tervem Eesti“.

Rohkem infot: