Uudised / Möödunud aastal said Eesti inimesed vähem viga

Möödunud aastal said Eesti inimesed vähem viga

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 01. November 2021

Eriolukorraaegsete piirangute mõjul esines 2020. aastal 13% vähem vigastusjuhte kui aasta varem, selgub Tervise Arengu Instituudi (TAI) avaldatud statistikast.

Eesti Haigekassa raviarvete põhjal vajas möödunud aastal vigastuste tõttu arstiabi ligi 139 000 Eesti elanikku ehk iga kümnes inimene. Seda on üle 10 protsendi vähem kui varasematel aastatel. Kõige enam langes registreeritud vigastusjuhtude arv 5–14-aastaste laste ning vanemaealiste, 65–84-aastaste vanuserühmas.

Väljaspool kodu saadud vigastuste arv vähenes ligi viiendiku võrra. Piirangute tõttu oli väiksem võimalus viga saada nii koolis, huviringis, tänavatel kui ka muudes avalikes kohtades. Ka kodus saadi eelmisel aastal veidi vähem viga, ilmselt muutunud elukorralduse tõttu. Siiski suurenes kodus saadud vigastuste osatähtsus kõikidest vigastustest: 2019. a moodustasid koduvigastused 41% kõikidest vigastustest, 2020. a aga 46%.

„Vaid alla-aastaste lastega juhtus sama palju õnnetusi kui varem. Oleme ikka veel olukorras, kus aasta jooksul vajab vigastuste tõttu arstiabi umbes 1000 imikut. Kõige sagedamini on nende puhul vigastuse põhjuseks kukkumine, enamjaolt voodilt, sülest või mujalt maapinnast kõrgemalt,“ kommenteeris TAI tervisestatistika osakonna analüütik Liisi Panov.

Kui üldiselt saadi möödunud aastal vähem viga kui seni, siis järsult kasvas enese vastu vägivalda kasutanud inimeste arv – meeste puhul lausa veerandi võrra. Üldiselt kahjustavad end kõige sagedamini 15–24-aastased noored naised (44 juhtu 1000 inimese kohta), kuid eelmisel aastal kasvas enim enesele tahtlikult viga teinud 35–44-aastaste meeste arv: 2020. a vajas seetõttu arstiabi 222 selles vanuses meest, mis on 50% võrra rohkem kui aasta varem.

Loe kogu artiklit Tervise Arengu Instituudi kodulehelt