Uudised / Vaimse tervise kuul saab ammutada tundetarkust

Vaimse tervise kuul saab ammutada tundetarkust

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 26. September 2022

Oktoobris tähistatakse Maailma Terviseorganisatsiooni eestvedamisel kõikjal maailmas vaimse tervise kuud ja ka Eestis leiab see oluline sündmus tähistamist Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsiooni VATEK eestvedamisel.

Sel korral on oktoobrikuu pühendatud tundetarkuse arendamisele ja kogu kuu jooksul on võimalik osaleda sellele teemale pühendatud sündmustel, mis on kõik leitavad Vateki kodulehel.vaimse tervise kuu

VATEK-i juhi Ott Oja sõnul on tundetarkus ehk emotsionaalne intelligentsus üheks heaolu aluseks ja suurepärane abiline vaimse tervise probleemide ennetamisel. „Oskus oma tundeid teadvustada ja juhtida aitab meil toime tulla elu loomulike väljakutsetega ning olla ka paremaks kaaslaseks oma lähedastele. Tundetarkuse õpetamine on paljude vaimse tervise praktikate fookuses ja seetõttu kutsun inimesi oktoobri kuus nendega tutvuma ja mõnest ka jäädavalt oma vaimse tervise tööriista tegema,“ rääkis Ott Oja.

Vaimse tervise kuu puhul pakuvad VATEK-i liikmed ja teised tõenduspõhise vaimse tervise toega tegelevad organisatsioonid hulgaliselt võimalusi loengutel, töötubades, konverentsidel jms. osalemiseks.

„Oleme VATEKi kogukonnaga, sealhulgas meie 42 liikmesorganisatsiooniga teinud pikalt eeltööd, et oktoobris tõsta esile parimad võimalused vaimse tervise eest hoolitsemiseks, mida Eestis tegutsevad inimesed ja organisatsioonid pakuvad.  Ühelt poolt võimaldab see inimestel saada aimu vaimse tervise valdkonna võimalustest ning teiselt poolt leiavad meie liikmesorganisatsioonid tee abivajajateni.“ rääkis VATEK-i juht Ott Oja.

Kõik pakutavad sündmused on tõenduspõhised ja VATEKi esindajad on need heaks kiitnud. Enamik kuu sündmusi on kättesaadavad tasuta ja veebikeskkond täieneb pidevalt uute sündmustega.

Ott Oja sõnul peaks tundetarkuse arendamine algama juba maast madalast ja olema hariduse loomulik osa. „Nii mõneski olukorras võivad emotsioonid kergesti üle pea kasvada ja enda alla matta, seetõttu on hea olla teadlik oma emotsioonide dünaamikast ja iseloomust ning nende juhtimise võimalustest. Tundetarkus on võime jälgida iseenda ja ka teiste tundeid ning kasutada seda teadlikkust probleemide lahendamiseks, oma mõtlemise ja käitumise juhtimiseks,“ rääkis Ott Oja ning kutsub kõiki oktoobris tundetargaks saama.