Uudised / Algab üleriigiline leivanädal “Leiba ei asenda”

Algab üleriigiline leivanädal “Leiba ei asenda”

  • Autor:Eesti Leivaliit
  • 05. Oktoober 2011

Eestis Leivaliidu eestvedamisel toimub  3. - 9. oktoobrini neljateistkümnendat korda üleriigiline leivanädal, mille motoks on "Leiba ei asenda". Eesti Leivaliidu algatatud iga-aastase kampaania eesmärk on juhtida eestimaalaste tähelepanu tervislikule rukkileivale, mis on asendamatuks igapäevatoiduks lastele, noortele ja täiskasvanutele.

Leivaliidu tegevdirektori Raivo Vilbaste sõnul on rukkileiva tootmine aasta aastalt püsinud stabiilsena, muutused on eeskätt tootearenduslikud ning suunatud üha tervislikuma valiku pakkumisele. "Ehkki eestimaalaste toiduvalik muutub üha mitmekesisemaks, hindavad tarbijad kodumaist tervislikku toitu ja traditsioonilisi maitseid", ütles Vilbaste ning lisas, et pagaritootjate sihiks on leiva ning eeskätt rukkijahust valmistatud toodete osakaalu suurendamine tarbijate ostukorvis.

Leivanädalal on välja kujunenud kindlad traditsioonid ja rituaalid, millest paljud toimuvad sellel aastal juba neljateistkümnendat korda.

4. oktoobril toimub Tallinna Teeninduskoolis Eesti koolide-, lasteaedade ja söögikohtade toitlustusjuhtidele suunatud Leivaseminar rukkileiva kasulikkusest, kus esinevad leivatootjad, teadlased ja eksperdid.

6. oktoobril kell 15:00 viivad Eesti Leivaliidu esindajad uudseleiva Eesti Vabariigi presidendipaarile, lisaks sellele toimub 6-8. oktoobril Tartus Põllumajandusministeeriumi ja Eesti Põllumajandusmuuseumi koostöös rahvusvaheline rukkikonverents, kus osalevad teadlased, poliitikud ja ühiskonnategelased Eestist ja teistest Euroopa Liidu riikidest.

8. oktoobril toimub Tartu Lõunakeskuses JCI ja Parem elu Koolitused korraldatav heategevuslik Tervisepäev, mille raames valmistatakse Eesti pikim tervislik võileib, samuti toimuvad mitmed harivad töötoad ja üritused.

Traditsiooniliselt lõppeb leivanädal Lõikustänupüha tähistamisega, seekord toimub teenistus 9. oktoobril Rannamõisa kirikus.

Leivanädala raames toimub ka üleriigiline rukkileiva kasulikkusele suunatud teavituskampaania "Leiba ei asenda".

Kogu Leivanädala programm on Leivaliidu kodulehel http://www.leivaliit.ee/

Esimene leivanädal korraldati 1998. aastal. Leivanädala idee sai alguse Halliste kiriku perepäeval kolmteist aastat tagasi. Ideest kasvas välja Eesti Leivaliidu, Eesti Pagarite Seltsi, Eesti Veskiomanike Ühenduse, Põllumajandusministeeriumi, Sotsiaal- ja Haridusministeeriumi projekt "Rukkileib meie laual". Esimene üleriigiline leivanädal toimus 14.- 20. septembrini 1998. aastal.

Lisainfo:

  • Raivo Vilbaste
  • Eesti Leivaliidu tegevdirektor
  • Tel: 5288805