Uudised / „Septembris ei Joo" tegi uue osalusrekordi

„Septembris ei Joo" tegi uue osalusrekordi

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 29. November 2023

Algatus „Septembris ei joo“ pakub igal aastal paljudele inimestele võimaluse tõestada, et alkoholi tarvitamisest loobumine pole mitte ainult võimalik, vaid ka tervisele kasulik. Sel aastal osales „Septembris ei joo“ algatuses rohkem inimesi kui kunagi varem, osalejate arv ületas 60 tuhande piiri.

Tervise Arengu Instituut (TAI) on olnud aktsiooni eestvedaja juba seitse aastat, motiveerides inimesi alkovaba kuuga liituma, toetades liitunuid ning analüüsides aktsiooni tulemusi. Järeluuringute alusel oli hinnanguliselt 60 250 inimest otsustanud 2023. aasta septembrikuu jooksul alkoholist loobuda, mis näitab, et üha rohkem inimesi on valmis proovima tervislikumat eluviisi ja suhtuma teadlikumalt alkoholi tarvitamisse. Sel aastal ulatus esmakordsete osalejate arv hinnanguliselt  17 000 inimeseni. „See kinnitab, et aktsioon on endiselt kasvav liikumine, mis suudab kaasata uusi osalejaid ja innustada neid alkoholivaba eluviisi proovima. Alkovaba kuu aktsioonis osalejatest 82 protsendil õnnestus alkoholist täielikult loobuda, ülejäänud vähendasid alkoholitarvitamist, kuid täiesti sellest ei loobunud,“ selgitas kampaania juht TAI terviseturunduse projektijuht Karin Kilp.

Alates 2017. aastast, mil Tervise Arengu Instituut oli algatusega seotud esimest korda, on aktsioonis osalejate arv suurenenud oluliselt. 2017. aastal osales selles hinnanguliselt 22 000 inimest, 2018. aastal hinnanguliselt 27 500 inimest, 2019. aastal hinnanguliselt 31 700 inimest. Pandeemia ja sotsiaalsed piirangud viisid 2020. aastal osaluse hüppeliselt kõrgemale tasemele, mil alkovabast kuust võttis osa hinnanguliselt 59 000 inimest. Järgmistel aastatel osalejate arv küll mõnevõrra vähenes, kuid oli pandeemiale eelneva aastaga võrreldes oluliselt suurem. 2021. aastal osales hinnanguliselt 51 550 inimest ning 2022. aastal oli algatuses hinnanguliselt 47 950 osalejat.

image001

„Need arvud rõhutavad, kui palju inimesi hindab võimalust proovida alkoholi tarvitamisest loobumist ja parandada oma tervist. Iga arvu taga on konkreetse inimese isiklikud kogemused ja saavutused. Paljud osalejad on pärast alkoholist loobumist märganud positiivseid muutusi,“ lisas Kilp. Osalejad tõid järeluuringus välja paranenud enesetunnet, suurenenud energiataset ja paremat unekvaliteeti. 67 protsenti tänavustest osalejatest plaanib ka järgmisel korral osaleda.

Kogu maailmas paraneb teadlikkus tervislikest eluviisidest ja alkoholi tarvitamise mõjudest igapäevaelule, üha enam inimesi otsib võimalusi, kuidas elada tervislikumalt. „Septembris ei joo“ aktsioon innustab meid tegema tervislikumaid valikuid ja suhtuma alkoholiga seotud valikutesse teadlikumalt. See on aktsioon, millega võidavad kõik.