Uudised / Rahvas valis läinud aasta mõjukaimaks ennetusteoks TAI turvalisema ööelu projekti

Juba kolmandat aastat järjest otsisid ERGO kindlustus ja Postimees silmapaistvat ennetustegu ehk tublisid tegijaid, üksikisikuid ja organisatsioone, kes on teinud midagi tuumakat selle nimel, et meil kõigil oleks turvalisem elada.

2023. aasta ennetustegus selgus pika kaalumise tagajärjel, rahva abiga. Kõigepealt palusid ERGO ja Postimees inimestel saata sobivate ennetustegude kandidaate, seejärel valiti neist välja üheksa eriilmelist saavutust ja pandi need jälle rahvahääletusele.

Kõige rohkem läks inimestele südamesse Tervise Arengu Instituudi „Turvalisema ööelu“ projekt, mis kogus rahvahääletusel kõige enam hääli. Esikolmikusse mahtusid veel Tartu Tervishoiu Kõrgkooli projekt „Aita päästa elu!“ ja Perepesad.

„Kuigi illegaalsete uimastite tarvitamine on varjatud nähtus, mille kohta on keeruline väga täpseid andmeid esitada, võib erinevate uuringute põhjal väita, et uimastite tarvitamine vabal ajal, ööelus, festivalidel, lõbutsemiseks ja lõõgastumiseks moodustab olulise osa kogu uimastitarvitamisest“, selgitas ööhaldjate projekti juht ning TAI uimastite ja sõltuvuse keskuse vanemspetsialist Mikk Oja. Seni on Eestis suurem osa uimastitega seotud tegevustest keskendunud tarvitamise ennetamisele või tarvitamisele, kuid ebaregulaarne ja ööelus toimuv meelelahutuslik uimastitarvitamine on jäänud pigem tähelepanuta.

2022. aastal hakkasid Tervise Arengu Instituut, Politsei- ja Piirivalveamet ning klubi HALL otsima lahendust küsimusele, kuidas pakkuda inimestele tuge ka meelelahutuslikus keskkonnas, et hoida inimeste tervist ja elusid. „Töötasime välja uudse lähenemisega turvalisema ööelu projekt, mille käigus tekkis ööellu uus roll – ööhaldjad“, rääkis Oja. Vabatahtlikud ööhaldjad aitavad ennetada ja vähendada uimastite tarvitamisest tingitud kahjusid, toetades pidutsejate heaolu ja tervist. Nad hoiavad silma peal, et pidutsemine oleks turvaline ning pidutsejatele pakutakse vajadusel diskreetset tuge.

„Meie eesmärgiks ei ole kaine ööelu, vaid suurem teadlikkus, kuidas pidutsemise käigus enda tervist hoida ja teisi inimesi austada. Ööelus osalevad inimesed võiksid tervelt ja turvaliselt koju jõuda“, lausus Oja, kelle sõnul on paljud ööelus esinevatest probleemidest tegelikult ennetatavad, mitte selle «loomulik» osa.

Inimesed julgevad ööhaldjate poole pöörduda

Ööhaldjate teenuse juhi Marit Oja sõnul on positiivne, et inimesed juba teavad ööhaldjaid ja nende poole julgetakse ürituste ajal üha rohkem pöörduda. „Kõige rohkem küsivad ööelus osalejad meilt infot uimastite testimise kohta, kas ja mis hetkel hakatakse seda teenusena Eestis pakkuma. Selgitamist vajavad ka erinevad uimastitega seotud müüdid. Samuti käime peol ringi ja hoiame silma peal, et kõigil oleks hea olla, vajadusel suhtleme inimesega ning pakume abi ja turgutust“, selgitas Marit Oja ja lisas, et nende eesmärk pole olla n-ö turvamees ega kedagi peolt ära saata, vaid toetada inimesi, et nad suudaksid teha nii tervislikke otsuseid, kui on parasjagu võimalik.

Aasta ennetuseteo võitja pälvib ERGO kindlustuselt 3000-eurose preemia. Auhinnaraha plaanitakse suunata tagasi ennetustegevusse.

ERGO 2

Turvalisema ööelu projekti eestvedajaid TAI-s: Aljona Kurbatova, Mikk Oja ja Merlin Mitt

ERGO eestvedamisel ellu kutsutud ennetusteo konkursi eesmärk on pöörata tähelepanu ennetustegevuse ja ennetusest lähtuva mõtteviisi olulisusele ning tõsta esile inimesi ja organisatsioone, panustavad iga päev sellesse, et meie ühiskond oleks tulevikus tervem ja turvalisem.

Sel aastal osales ennetusteo konkursi lõppvoorus üheksa silmapaistvat ennetustegu (juhuslikus järjekorras): ööhaldjad ehk turvalisema ööelu projekt, esimene vaimse tervise festival „Olemise võlu“, Tartu Tervishoiu Kõrgkooli projekt „Aita päästa elu“, kogukondlikud ennetus- ja peretöökeskused Perepesad, turvalisema huvihariduse koolitus „Abivajava lapse märkamine“, mereohutusalane koolitus „Meri ja mina ka“, Ukraina laste lugemisklubi Kolo, Kehtna vabatahtlike päästjate tehtud uisuväljak, abipolitseinik Lembit Nugis, kes on siseturvalisusesse panustanud pika aja jooksul.

Möödunud aastal pälvis parima ennetusteo tiitli liikumisõpetaja Siim Tõnissoni loodud sotsiaalmeediakonto „Liikumismängud“ ja ülemöödunud aastal võitis peaauhinna puhta toidu eest võitlev sotsiaalmeedia kanal Fuudish.