Uudised / Tallinnas töötab uus HIV nõustamis- ja testimisteenuse kabinet

Tallinlastel on nüüd rohkem võimalusi end HIV-i suhtes testida – Lasnamäel, aadressil Väike-Paala 1 on kõigile avatud uus anonüümne ja tasuta HIV testimis- ja nõustamiskabinet, kus teenust osutab Quattromed HTI Laborid OÜ.

Nõustamis- ja testimiskabinetis toimub HIVi ja seksuaalsel teel levivate infektsioonide alane nõustamine testieelselt ja –järgselt. Lisaks HIV-le tehakse tasuta veel B- ja C-hepatiidi teste ning jagatakse kondoome. Tasulise teenusena saab vajadusel end testida ka teiste sugulisel teel levivate nakkuste osas. Analüüside tulemused saab üldjuhul teada järgmise tööpäeva jooksul. Kabinet on avatud kõigile alates 16. eluaastast ja sõltumata ravikindlustuse olemasolust. Nõustamiseks ja testimiseks ei ole vajalik eelnev registreerimine.

Tööd jätkab Tallinna teine testimis- ja nõustamiskabinet, mis asub Lääne-Tallinna Keskhaigla Nakkuskliinikus, Paldiski mnt 62. Lisaks Tallinna kahele nõustamiskabinetile asuvad nõustamiskabinetid veel Narvas, Tartus, Kohtla-Järvel, Pärnus, Paides, Rakveres, Tamsalus ja Kundas. Aprilli alguses lisandub teenus ka Võru linna. Teenust rahastab Tervise Arengu Instituut.

Eelmisel aastal nõustati erinevates HIV nõustamis- ja testimiskabinettides kokku 6822 klienti ning tehti 6630 HIV testi. Koos erinevate väliüritustega nõustati kokku 10 803 klienti ja HIV-i teste tehti 10 611 korral.

Lisaks anonüümsetele kabinettidele saab HIV-i testi teha kõikides tervishoiuasutustes pere- või eriarsti (näiteks günekoloogi või naha-suguhaiguste arsti juures) ja noorte nõustamiskeskustes. Kõik HIV-i testimiskohad leiab veebilehelt www.hiv.ee.

Eestis on hinnanguliselt 12 000 HIV-positiivset inimest, kellest pea iga kolmas ei ole oma nakatumisest teadlik ning on seetõttu potentsiaalsed viiruse levitajad. Kui kümme aastat tagasi oli 90% nakatunutest süstivad narkomaanid, siis viimastel aastatel on pea pooled nakatunutest HI-viiruse saanud seksuaalsel teel. Kõige rohkem nakatuvad inimesed vanuses 25- 35 aastat. Ainus võimalus nakkusest teada saada on teha HIV-i test.

Quattromed HTI Laborid OÜ nõustamis- ja testimiskabinet asub Lasnamäe veerul, aadressil Väike-Paala 1, teisel korrusel. Kabinet on avatud kõikidel tööpäevadel kella 8-15.

 

Lisainfo:

  • Maris Jakobson, Tervise Arengu Instituudi avalike suhete nõunik, 659 3906, 5302 2737, maris.jakobson@tai.ee
  • Jaak Jänes, Quattromed HTI Laborid OÜ turundusspetsialist, 640 8273, 520 9026, jaak.janes@quattromed.ee