Uudised / Tervise Arengu Instituut: Mees peab võtma vastutuse kondoomi kasutamise eest

Tervise Arengu Instituut alustab taas seksuaaltervise kampaaniaga "Kumm on seks", mis seekord on suunatud noormeestele. Kampaaniaga soovitakse mõjutada mehi hoolitsema seksuaalvahekorras rohkem enda ja partneri turvalisuse eest ning kasutama kondoomi, sest see on ainus, mis kaitseb HIV ja teiste seksuaalsel teel levivate haiguste eest.

Seksuaaltervise eksperdi Siim Värvi sõnul kannab 19–24-aastastest noortest enamasti kondoomi kaasas praktiliselt iga teine mees ja iga viies naine. "Ning kuigi 98% noortest teab, et kondoom kaitseb seksuaalsel teel levivate haiguste ja HIV eest, siis juhuvahekordades, kus nakatumise oht on kõige suurem, kasutatakse kondoomi vähem kui pooltel juhtudel," tõi Värv välja probleemi.

"On väga oluline, et mõlemad - nii mees kui naine, mõtleksid enda ja partneri turvalisuse peale ja kasutaksid kondoomi. Kuigi naised muretsevad tervise eest enam ja on rohkem valmis kondoomi kasutama, jääb see tegemata sageli just mehe soovil," lisas Värv. "Seetõttu ongi tänavuse Tervise Arengu Instituudi poolt korraldatava kampaania eesmärk tõsta kondoomi mainet eeskätt noormeeste silmis ja näidata, et kondoom on eduka mehe tunnus, kes julgeb hoolida ja võtta vastutuse nii enda kui ka partneri seksuaaltervise eest."

Eksperdi sõnul on Eesti Euroopa Liidus jätkuvalt esikohal HIV leviku ja uute nakatanute osakaalu poolest. Samuti rõhutas ta, et HIV ei ole enam vaid süstivate narkomaanide seas leviv haigus ning täna nakatub sellesse viirusesse üha enam noori inimesi just seksuaalsel teel.

"Noortel on piisavalt põhjust muret tunda oma seksuaaltervise üle, kuid hoolimata sellest ei peeta HI-viirusesse või teistesse suguhaigustesse nakatumise ohtu reaalseks ning noorte seksuaalelu suurim mure on rasestumine ja selle vältimine. Seetõttu arvatakse, et kui kasutatakse rasestumisvastaseid tablette, ei ole vajadust kondoomi kasutada," lausus Värv. "Tabletid aga ei kaitse seksuaalsel teel levivate haiguste ja HIV eest ning seetõttu on äärmiselt oluline kasutada juhuvahekordade ajal ka kondoomi," jätkas ta ning rõhutas, et kondoomi kasutamisest võib loobuda vaid siis, kui partnerid on end HIVi ja teiste seksuaalsel teel levivate haiguste suhtes testinud.

2010. aastal 10-29-aastaste noorte seas läbiviidud uuringust selgus kondoomi mittekasutamise põhjustena, et 35% noormeeste arvates vähendab kondoom mõnutunnet, 20% vastanutest ei soovinud seda lihtsalt kasutada ning ligi pooled peavad kondoome liiga kalliteks. Samuti selgus, et 35% noortest tarvitas enne viimast seksuaalvahekorda alkoholi, mis muudab seksuaalkäitumise hooletumaks. Samuti on varasemad uuringud näidanud, et kondoomi mittekasutamine on sageli seotud piinlikkustundega, eriti juhusuhetes, kus ollakse ebakindel.

Kampaanias löövad kaasa noorte seas tuntud avaliku elu tegelased Norman Salumäe, Andres Kõpper, Mart Müürisepp, Magnum P.I., Roman Demtchenko ja Marek Vetik, kelle käest saab veebilehel www.hiv.ee ka kondoomi kasutamise kohta küsimusi esitada. Samas annab nõu seksuaaltervise ekspert turvaseksi, kondoomi, HIV ja seksuaalsel teel levivate infektsioonide osas. Kampaanias löövad kaasa ka ettevõtted – materjale jagatakse koalitsiooni "Ettevõtted HIV vastu" kuuluva 11 ettevõtte töötajate seas, samuti löövad kaasa tervist edendavate töökohtade võrgustikku kuuluvad ettevõtted. Kampaania kondoomipartneriteks on One Condoms, Durex ja Contex.

Kampaaniat rahastab Euroopa Liit Euroopa Sotsiaalfondi programmi "Tervislikke valikuid toetavad meetmed 2012" raames.

Lisainfo: Maris Jakobson, Tervise Arengu Instituudi avalike suhete nõunik, 659 3906, maris.jakobson@tai.ee