Uudised / Seksuaaltervise kampaania kutsub partnereid omavahel julgemalt rääkima

Tervise Arengu Instituut alustas sellest nädalast järjekordset turvaseksist rääkivat kampaaniat seeriast „Kumm on seks", mis kutsub inimesi üles julgemalt rääkima turvaseksi teemadel ja pakub veebilehel nippe, kuidas seda teha.

Seksuaaltervise eksperdi Siim Värvi sõnul on suhtlemine turvalise seksuaalkäitumise üks võtmetegureid. „Suur hulk uuringuid kinnitab, et paarid, kes räägivad turvaseksist, kasutavad ka tõenäolisemalt kondoomi. Samuti aitab see, kui inimesed suudavad omavahel avatult rääkida seksist, kaasa turvalisemale seksuaalkäitumisele. Ka suurendab see rahulolu paarisuhtega."

Seetõttu ongi kampaania kesksel kohal partneritevahelise suhtlemise teema, millest ka kampaania sõnum „Julge rääkida". Kondoomi kasutamine on sageli seotud piinlikkustundega, sageli ei julgeta end piisavalt ka kehtestada ja kondoomi kasutamise teemat tõstatada. „Enamik kondoomi kasutamisega seotud probleeme on lahendatavad suhtlemisega, olenemata sellest, kas tegu on püsi- või juhusliku suhtega," kinnitas Värv.

Kampaania sihtrühm on noored vanuses 18–25. Selles eas on kõige enam partnereid, sealhulgas kaitsmata vahekordi juhuslike partneritega ja sel ajal võetakse ka kõige enam riske. Juhuvahekorras kasutatakse kondoomi vaid 50% juhtudest ja püsipartneriga 14%.

Tervise Arengu Instituudi uuringud näitavad, et kuigi teatakse, et kondoom kaitseb, ei peeta HIV ja teiste seksuaalsel teel levivate haiguste riski piisavalt suureks. Hoopis rohkem muretsetakse soovimatu rasestumise pärast – ja see kehtib nii naiste kui meeste puhul. HIV-il ja ka paljudel seksuaalsel teel levivatel infektsioonidel ei ole nähtavaid sümptomeid, mis viibki riski alahindamiseni.

Alates 1988. aastast on Eestis HIV diagnoositud 8519 korral (seisuga 24.05.2013), kuid hinnanguliselt võib meil kokku olla 11 000–12 000 HIV-i nakatunud inimest. Teistest seksuaalsel teel levivatest infektsioonidest on kõige levinum klamüüdia, vähem gonokokknakkus (gonorröa), süüfilis ja genitaalherpes. Vanuserühmiti on kõige suurem nakatumine 20–24-aastaste seas.

Kuidas partneriga kondoomi ja seksi teemadest rääkida, õpetavad veebilehele hiv.ee lisatud nipid. Lisaks on loodud nutitelefonidele flirtimise rakendus, mis on samuti mõeldud suhtlemise soodustamiseks, kuid sisaldab ka kondoomi meeldetuletavaid sõnumeid. Kampaania toimub koostöös Eesti Seksuaaltervise Liiduga, kes pakub noortele tasuta nõustamist nii nõustamiskeskustes kui veebis aadressil amor.ee.

Kampaania kanalid on telereklaam, välimeedia, printreklaam, internetireklaamid, samuti reklaamid ühistranspordis ning Ida-Virumaal ka reklaamid kinos ja kauplustes. Toetavateks tegevusteks teavitustöö rannajalgpalliüritustel, baarides ja ööklubides.

Kampaaniat rahastab Euroopa Liit Euroopa Sotsiaalfondi programmi "Tervislikke valikuid toetavad meetmed 2013–2014" raames ning see on osa Tervise Arengu Instituudi tegevuskavast HI-viiruse leviku ja kahju vähendamiseks.

 

Lisainfo:
Siim Värv
seksuaaltervise ekspert
mob 5662 6723
siim.varv@gmail.com

Maris Jakobson
Tervise Arengu Instituudi avalike suhete nõunik
tel 659 3906, mob 5302 2737
maris.jakobson@tai.ee