Uudised / „Suitsuprii klassi" osalejate arv tegi taas rekordi

„Suitsuprii klassi" osalejate arv tegi taas rekordi

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 31. Oktoober 2013

Tervise Arengu Instituudi konkursil „Suitsuprii klass" osaleb sel aastal 919 klassi, mida on 78 enam kui aasta tagasi ja rohkem kui kunagi varem konkursi ajaloos. Kokku hõlmab ennetusprogramm 14 162 kooliõpilast üle Eesti.

„Suitsuprii klassi" projektijuhi Reelika Viitamehe sõnul on suure osalejate arvu taga nii muutunud ühiskondlik hoiak kui järjepidev teavitus. „Programmi toimumise 12 aasta jooksul on avalikkuse suhtumine suitsetamisesse oluliselt muutunud ning see on üha vähem tolereeritav ja noorte jaoks n-ö vähem populaarne tegevus. Võimalik, et suure huvi taga on ka hetkel väga jõulised e-sigarettide kampaaniad, mis on tõstnud kogu tubakateema uuesti esile," märkis Viitamees.

Viitamees lisas, et konkursil on ka sotsiaalne mõõde – see tõstab klassi ühtekuuluvustunnet ja võimaldab neil koos tegutseda ning üksteist sageli üsna stressirikkas koolikeskkonnas toetada. Programmis osalevad õpilased on oma allkirjaga lubanud jääda kogu konkursi perioodil, oktoobrist aprillini, tubakavabaks. Lisaks suitsetamisele ei tohi tarbida ka muid suitsuvabu tubakatooteid ega teha vesipiipu või e-sigaretti. Kui mõni õpilane hakkab konkursi jooksul suitsetama või ei suuda sellest loobuda, langeb klass programmist välja.

Ennetusprogrammi edukalt lõpetanute ehk nende klasside protsent, kus kõik õpilased jäid kuue kuu jooksul suitsupriiks, oli eelmisel aastal 82.

Soomest alguse saanud „Suitsuprii klass" on Euroopas üks levinumaid spetsiaalselt noortele suunatud suitsetamisvastaseid ennetusprogramme ja selle mõju on hinnatud mitmete uuringutega. Õpilaste suitsust eemale hoidmiseks ei kasutata siin hirmu tekitamise meetodit, vaid hoopis soovitavat käitumisviisi ehk tunnustatakse mittesuitsetamist. Kuna teismeeas on klassikaaslaste ja sõprade mõju kõige suurem, siis peaksid mittesuitsetavad klassikaaslased mõjutama teisi suitsetamist mitte alustama või maha jätma.

Kõikide suitsupriiks jäänud klasside vahel loosib Tervise Arengu Instituut programmi lõppedes, aprilli lõpus, välja 15 rahalist preemiat suurusega 320 eurot, mis on mõeldud matka, ekskursiooni või muu klassiürituse korraldamiseks.

Viimane Eesti koolinoorte tervisekäitumise uuring näitab, et kui iga kümnes 13-aastane koolitüdruk suitsetab vahetevahel, siis 15-aastaselt suitsetab üks kümnest tüdrukust juba iga päev. 13-aastastest poistest suitsetab iga päev 6%, 15-aastastest aga juba 16%. Õpilaste keskmine vanus esimese sigareti läitmisel on 11,9 eluaastat. Samast uuringus ilmneb ka positiivne trend, et suurenenud on nende 11-aastaste kooliõpilaste arv, kes ei ole suitsu proovinud. Kui aastal 2006 oli poiste seas neid 62%, siis 2010. aastal 70% ning tüdrukutel vastavalt 81,5 ja 83,3%.

Tark ei tossa!

 

Lisainfo:
Reelika Viitamees
Tervise Arengu Instituudi projektijuht
tel 659 3972
reelika.viitamees@tai.ee

Maris Jakobson
Tervise Arengu Instituudi avalike suhete nõunik
tel 659 3906, mob 5302 2737
maris.jakobson@tai.ee