Uudised / Korduvdoonorite osatähtsus veredoonorluses kasvab

Korduvdoonorite osatähtsus veredoonorluses kasvab

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 11. Juuni 2014

Eelmise aasta jooksul loovutas Eestis verd kokku 37 256 inimest ehk 4% rohkem võrreldes 2012. aastaga, näitab Tervise Arengu Instituudi statistika.

Instituudi analüütik Ingrid Valdmaa märkis, et iga aastaga on veredoonorluses kasvanud korduvdoonorite osatähtsus, seevastu esmakordsete doonorite arv väheneb. „Kui 2004. aastal moodustasid korduvdoonorid kõigist verd loovutanutest 71%, siis mullu juba 80%," lausus ta. „Kuna noorte osa rahvastikus üldiselt praegu langeb, siis ka uusi potentsiaalseid doonoreid on selle võrra vähem." Esmakordselt verd loovutanud inimesi oli mullu 7470. Kümne aastaga on see näitaja kahanenud veerandi jagu.

Tänu aktiivsetele doonoritele on aasta-aastalt kasvanud varutud veredooside arv. Vereloovutuskordi oli eelmisel aastal kokku 61 234, seega loovutab üks doonor aastas keskmiselt 1,6 korda verd. Vereloovutusi on kogunenud võrreldes näiteks 2008. aastaga ligi 12% rohkem. „Korduvdoonorite ja nende vereloovutuste kasv läbi aastate näitab, et olles juba varem doonorina verd andnud, loovutatakse seda regulaarselt ka edaspidi," lisas analüütik.

Et tulla lähemale nii korduv- kui ka uutele doonoritele, korraldavad verekeskused doonorivere kogumise aktsioone ja doonoripäevi. Eelmisel aastal oli selliseid üritusi 207 erinevas paigas kokku 625 korral. Kõigist verevarudest 39% koguti mullu just väljasõitudelt doonoripäevadele (2012. aastal 37%).

Transfusioonravi ehk vereülekandeid tehti eelmisel aastal kokku 19 844 patsiendile, mis võrdeliselt doonorite arvu kasvule, kasvas aasta varasemaga 4% võrra. See näitab jätkuvat doonorivere vajadust. Kui praegu on Eesti rahvastikust veredoonoriks 2,8%, siis Maailma Terviseorganisatsiooni soovitusel peaks arenenud riigi stabiilsete verevarude tagamiseks doonoreid olema rahvastikust 4%.

Doonorite, veretoodete ja nende kasutamise statistika on kättesaadav Tervise Arengu Instituudi tervisestatistika ja terviseuuringute andmebaasis.

 

Lisainfo:
Ingrid Valdmaa
Tervise Arengu Instituudi tervisestatistika osakonna analüütik
tel 659 3813
ingrid.valdmaa@tai.ee

Maris Jakobson
Tervise Arengu Instituudi avalike suhete nõunik
tel 659 3906
maris.jakobson@tai.ee