Uudised / Nutridata toitumisprogramm pakub kasutajaile nüüdsest veelgi rohkem võimalusi

Tervise Arengu Instituudi veebipõhise toitumisprogrammi Nutridata (www.nutridata.ee/tap) kasutajaile on nüüdsest programmi lisandunud mitmeid olulisi uuendusi, mis muudavad oma menüü ja toitumisharjumuste hindamise veelgi täpsemaks ja võimalusterohkemaks.

Kui seni said kasutajad korraga hinnata vaid ühe päeva toitumist, siis nüüd on võimalik analüüsida korraga suurema hulga päevade keskmist toitumist ning võrrelda tulemust riiklike toitumissoovitustega.

Energia ja toitainete arvutustulemustele lisandus toiduainete saamine, mis annab ülevaate valitud ajavahemikul söödud toiduainete kogustest. „Toiduainete saamine" all kuvatakse tulemused:

  • peatoidugruppide (nt Köögiviljad),
  • alatoidugruppide (nt Kapsad),
  • ja toiduainete kaupa (nt Hiina kapsas).

Uusi võimalusi on ka toitude lisamisel menüüsse. Toidu otsingusse lisandus valik "Minu lemmikud", kuhu salvestuvad road, mida sageli tarbitakse. Teine uuendus on võimalus muuta "Minu toidud" all loodud retsept valmistoiduks või toiduaineks ning määrata talle tüüpiline portsjoni suurus. Portsjonite koguste määramist lihtsustavad nüüdsest ka pildid.

Lisandunud on tervisliku kehakaalu kalkulaator täiskasvanutele, mis aitab hinnata kehakaalu seisundit ning annab soovitusi terve kehakaalu saavutamiseks.

Elektrooniline toitumise andmekogu www.nutridata.ee avalikustati eelmise aasta juunis. Lisaks toitumise analüüsi programmile (http://tap.nutridata.ee/), millel on praeguseks üle 18 000 kasutaja, hõlmab andmekogu ka toidu koostise andmebaasi (http://tka.nutridata.ee/) ja toitumisuuringute andmebaasi (http://uab.nutridata.ee/).

Toidu koostise andmebaas sisaldab andmeid ligi 2000 enimtarbitava toidu energia ja 57 toitaine sisalduse kohta. Toitumisuuringute andmebaas koondab aga Eestis teostatud toitumisuuringute andmeid.

 

Lisainfo:

  • Madli Martverk, toitumise analüüsi programmi haldur, madli.martverk@tai.ee;
  • Maris Jakobson, Tervise Arengu Instituudi avalike suhete nõunik, 5302 2737, maris.jakobson@tai.ee