Uudised / Eestis levib HIV üha enam seksuaalsel teel

Eestis levib HIV üha enam seksuaalsel teel

  • Autor:Koalitsioon „Ettevõtted HIV vastu"
  • 30. November 2011

Eestis on täna hinnanguliselt 12 000 HIV-positiivset inimest, kellest ligi 30% ei ole oma nakatumisest teadlikud ning on seetõttu potentsiaalsed viiruse levitajad. Kui kümme aastat tagasi oli 90% nakatunutest süstivad narkomaanid, siis viimastel aastatel on pea pooled nakatunutest HI-viiruse saanud seksuaalsel teel. Kõige rohkem nakatuvad inimesed vanuses 25 – 35 aastat.

„HI-viirust ning seeläbi ka selle levikut on tänapäeval võimalik väga edukalt antiretroviirusraviga kontrolli all hoida, kuid siinkohal on võtmeküsimuseks õigeaegne nakkusest teadasaamine ning ravi alustamine," kinnitas Tervise Arengu Instituudi vanemspetsialist Iveta Tomera. Ainus võimalus nakkusest teada saada on teha HIV-test, mis on Eestis kõigile tasuta ja anonüümselt kättesaadav.

„HIV-levib viimastel aastatel üha enam seksuaalsel teel, kaitsmata vahekorras. Enim uusi nakatunuid on just parimas tööeas olevate inimeste seas. Seega, oht nakatuda või juba olla nakatunud on nii meil, meie pereliikmetel, sõpradel, tuttavatel kui töökaaslastel," selgitas koalitsiooni „Ettevõtted HIV vastu" juht Keit Fomotškin. „Ühiskonnas valitseb jätkuvalt arusaam justkui HIV pole minu probleem. Paraku pole HIV-epideemia järjekordne jutuke sarjast „Lugusid seitsme maa ja mere tagant", vaid karm reaalsus," lisas ta.

Eesti HIV-positiivsete Võrgustiku juht Igor Sobolev rõhutas, et Võrgustik osaleb HIV-kiirtestimiste korraldamises eelkõige seetõttu, et kõik Eesti inimesed oleksid teadlikud oma HIV staatusest. "Kiirtestimiste raames on meie eesmärgiks 0 uut HIV-positiivset juhtu, 0 surma läbi HI-viiruse, 0 diskrimineerimist HIVi tõttu," sõnas Sobolev.

1. detsember on ülemaailmne AIDSi-vastu võitlemise päev. Selle päeva raames korraldab koalitsioon „Ettevõtted HIV vastu" eesotsas Swedbankiga ja koostöös Tervise Arengu Instituudi ning Eesti HIV-positiivsete Võrgustikuga nii Tallinnas kui Narvas kell 13-19 HIV-kiirtestimise. Tallinnas toimub HIV-kiirtestimine koostöös Solarise Keskusega kaubanduskeskuse aatriumis ja Narvas Swedbanki kontori ees aadressil Võidu pst 1. Testimine on anonüümne ja tasuta.

Ühtlasi kutsub koalitsioon ja Eesti HIV-positiivsete Võrgustik üles kõiki inimesi 1. detsembril kandma HIV-positiivsete toetuseks ning enda tervisest hoolimise märgiks rinnas punast linti.

Julgustamaks inimesi HIV testimisele ning suunamaks tähelepanu turvalise seksuaalkäitumise olulisusele on koalitsioon aastast 2009 korraldanud juba viis avalikku kiirtestimisüritust nii Tallinnas, Tartus, Pärnus, Narvas kui ka Jõhvis. Kokku on nende käigus end testinud 3265 inimest. Tervise Arengu Instituut ja Eesti HIV-positiivsete Võrgustik on kiirtestimisi läbi viinud ka erinevatel avalikel üritustel, samuti töökohtades ja koolides. Kiirtestimisi on kõigil võimalik tasuta teha igal ajal ning erinevates linnades. Nimekiri testimisvõimaluste kohta on saadaval veebilehel www.hiv.ee.

Koalitsioon „Ettevõtted HIV vastu" koondab ettevõtteid, kes panustavad Eesti HIV-epideemia peatamisse. Koalitsiooni kuulub hetkel 12 tööandjat: Swedbank, Nordecon, TNS Emor, Hill&Knowlton, Johnson&Johnson, TBWA\Guvatrak, Coca-Cola, Radisson BLU Hotell Tallinn, DHL Estonia, Rimi Eesti, Boehringer Ingelheim Eesti filiaal ja Meedius. Koalitsiooni töös lõi kolm aastat aktiivselt kaasa ka üks asutajaliikmeid, Statoil. Rohkem infot leiab aadressilt www.hooli.ee.

 

Lisateave:

  • Keit Fomotškin, koalitsioon „Ettevõtted HIV vastu" tegevjuht
  • E-post: keit@terve-eesti.ee
  • Tel: +372 53 060 112