Uudised / Kingi endale kindlustunne – emakakaelavähk on ennetatav

23.-30. jaanuarini toimub rahvusvaheline emakakaelavähi vastu võitlemise nädal. Eesti Vähiliit, Eesti Haigekassa ja SA Vähi Sõeluuringud tähistavad emakakaelavähi ennetamise nädalat ka Eestis, et juhtida naiste tähelepanu emakakaelavähi ennetamise ning varase avastamise tähtsusele.

Haigekassa saadab naistele jätkuvalt kutsed emakakaelavähi sõeluuringule. Kutsed saadetakse 1957., 1962., 1967., 1972., 1977. ja 1982. aastal sündinud ravikindlustatud naistele.

Igal aastal saab Eestis emakakaelavähi diagnoosi 150-160 naist. Emakakaelavähki haigestuvad peamiselt nooremad naised. Enamik haigusjuhtudest diagnoositakse vanuses 30-50 aastat, kui naised käivad tööl ja hoolitsevad perekonna eest.

Emakakaelavähi esinemissagedus Eestis ei ole vähenenud. Emakakaelavähi peamiseks riskiteguriks peetakse inimese papilloomiviirust (HPV), mis levib sugulisel teel. Vähieelne seisund võib kesta 10-25 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme. Õigel ajal avastatuna on vähieelsed seisundid kergesti diagnoositavad ja ravitavad.

Sõeluuring on ravikindlustatud naistele tasuta ning kõik kutse saanud naised on oodatud sõeluuringus osalema.

Lisainfot emakakaelavähi sõeluuringu kohta Eestis leiab siit.