Valdkonnad / Tuberkuloos

Tuberkuloosi sümptomid

Tuberkuloosiga kaasnevad sageli üldsümptomid nagu nõrkus, jõuetus, isu ja kehakaalu langus, väike palavik, öine higistamine ning külmavärinad.

Kopsutuberkuloosi peamised sümptomid on üle kahe nädala kestev köha, rögaeritus, vereköha, valu rindkeres.

Tuberkuloosi haigestumise diagnoosimine

Kõik TB-kahtlusega inimesed tuleb suunata perearsti vastuvõtule või tervishoiuasutusse arstlikuks läbivaatuseks. Haigestumise kahtluse korral küsitleb arst haigussümtomide kohta ja selgitab välja, kas inimesel on varem olnud kontakte kopsutuberkuloosi põdeva haigega. Tuberkuloosiuuringud on kopsuarsti juures patsiendile tasuta, sõltumata ravikindlustuse olemasolust.

Uuringuid alustatakse rindkere röntgenülesvõttest, vajaduse korral palutakse anda rögaproovid või tehakse testid tuberkuloosi nakatumise kindlaks tegemiseks (nahatest ja/või interferoon gamma test verest). Rögaproove uuritakse mikroskoobis (mikroskoopia), kas on näha tuberkuloosibaktereid, seejärel tehakse kiirtestid ja röga külvide uuringud. Kui mikroskoopia vastus on positiivne, on patsient nakkusohtlik. Kiirtestidega kinnitatakse haigustekitaja liik – kas tuberkuloosibakter või muu mükobakter ning määratakse tundlikkus ühele või kahele tuberkuloosi põhiravimile – rifampitsiinile ja/või isoniasiidile. Külvimeetodil tuberkuloosibakterite leidmine kinnitab tuberkuloosi diagnoosi ning külvist määratakse ka tuberkuloosibakterite ravimtundlikkus. Viimane on tõhusa raviskeemi koostamise aluseks.

Vajaduse korral suunatakse patsient bronhoskoopiale, kompuutertomograafilisele uuringule.

MÄRKSÕNAD: tubekuloos tbc tiisikus