Blogi / Uut inspiratsiooni tervist toetavate tegevuste andmebaasist

Uut inspiratsiooni tervist toetavate tegevuste andmebaasist

  • Autor:Mariliis Tael, Tervise Arengu Instituut,
  • 18. November 2011

Alates oktoobrikuust on Terviseinfo.ee-s avatud tervist toetavate tegevuste andmebaas, kuhu kõik tervisedendusega seotud inimesed ja organisatsioonid on oodatud enda poolt läbi viidud tervist edendavaid tegevusi lisama ja vaatama, mida toredat ja kasulikku teised on korraldanud. 

Tervist toetavate tegevuste andmebaas pole täiesti uus, vaid juba mõnda aega avatud, kuid tänaseks Terviseinfo.ee uude keskkonda ümber tõstetud. Võibolla oled sinagi senisesse andmebaasi enda poolt läbiviidud tegevusi sisestanud. Andmebaasi loomise idee sai alguse tervist toetavate tegevuste kogumise ja jagamise vajadusest mitmetes valdkondades ja organisatsioonides. 2008. aastal alustatati toitumisalaste sekkumistegevuste andmete süsteemse kogumisega ja pilootprojektina koguti andmed 2005. aastast elluviidud sekkumistegevuste kohta. Tegevust koordineeris toitumisalaste sekkumistegevuste töörühm, mille koosseisu kuulusid Eesti Haigekassa Keskosakond, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, Eesti Toiduainetööstuse Liit, Põllumajandusministeerium, Sotsiaalministeerium, Veterinaar-ja Toiduamet ja Tervise Arengu Instituut. Samuti on tervisesekkumiste näiteid kogutud koolidelt, maakondadelt ja kohalikelt omavalitsustelt ning asutustelt ja organisatsioonidelt.

ttta

Uuendatud andmebaasi tegemise võeti arvesse senised kogemused ning püüti luua keskkond, mida oleks veelgi mugavam täita ja mille väljanägemine oleks sõbralikum. Baas asub tehniliselt Terviseinfo.ee keskkonnas, seega saavad sellesse mugavalt tegevusi lisada kõik Terviseinfo.ee kasutajad ja enam pole vaja luua eraldi kasutajakontot ainult tervist toetavate tegevuste baasi jaoks. Senisest andmebaasist on uude tervist toetavate tegevuste andmebaasi üle tõstetud kõik tegevused.

Kui mõni tegevus tundub eriti tore, võib seda nüüdsest näidata sotsiaalvõrgustikest tuntud „meeldib"-märke abil. Nii saavad ka tegevuste läbiviijad oma tööle teiste spetsialistide ja huviliste tagasisidet. Andmebaasiga tutvudes märgi kindlasti ära endale meeldinud tegevused, et innustada nende korraldajaid veelgi paremaid üritusi läbi viima!

Tegevusi saab baasist otsida märksõna järgi või filtreerida valdkonna, sihtrühma ja asukoha kaupa.

Lisaks sellele, et Terviseinfo.ee kasutajad tegevusele oma poolehoidu saavad näidata, hindab baasi lisatud tegevusi ka Tervise Arengu Instituudi spetsialistidest koosnev žürii. Žürii peab muuhulgas oluliseks tervist toetavate tegevuste tõenduspõhist olemust ehk seda, kas tegevuse vajadus ja metoodika on põhjendatud. Samuti on oluline tegevuse tulemuste jagamine. Žüriilt kõige kõrgema hinnangu saanud tegevused hakkavad kandma „Hea praktika" märki. Headest praktikatest on teistel huvilistel lihtne oma tegevuste korraldamiseks inspiratsiooni hankida.

Niisiis – kui oled läbi viinud mõne tervist toetava tegevuse, mida soovid teistega jagada, siis sisene Terviseinfo.ee lehele oma kasutajanimega, mine tervist toetavate tegevuste andmebaasi lehele ja vajuta „lisa tegevus". Enne võid ka teiste tegevuste, eelkõige „heade praktikate" hulgas ringi vaadata, et selle põhjal otsustada, mismoodi oleks kõige nutikam oma tegevust esitada, et see arusaadav oleks ja teisi inspireeriks. Ja ära unusta märkida oma lemmiktegevusi „meeldib"-märgiga!

Terviseinfo.ee meeskond ootab uuenenud baasile igakülgset tagasisidet!

Lisainfo tervist toetavate tegevuste andmebaasi kohta: Mariliis Tael, mariliis.tael@tai.ee