Uudised / Laupäev on rahvusvaheline vähi vastu võitlemise päev

Laupäev on rahvusvaheline vähi vastu võitlemise päev

  • Autor:Tervise Arengu Instituut
  • 06. Veebruar 2012

Laupäeval, 4. veebruaril tähistatakse kogu maailmas vähi vastu võitlemise päeva, rahvusvaheline vähivastane liit (Union for International Cancer Control, UICC) kutsub sel päeval kõiki allkirjastama vähivastast deklaratsiooni.

Üks kolmest vähisurmast on ennetatav läbi lihtsate eluviisi muutuste, näiteks tervislikuma toitumise, füüsilise aktiivsuse suurendamise, suitsetamisest loobumise ning alkoholitarvitamise vähendamise. Seetõttu on vähivastase päeva eesmärgiks innustada inimesi tervislikemate eluviiside poole ja seeläbi vähendada haigestumisriski.

Eestis on pahaloomulistest kasvajatest tingitud surmad teiseks peamiseks surmapõhjuseks. 2010. aastal viisid pahaloomulised kasvajad 3549 inimese elu, neist 1945 olid mehed ja 1604 naised. Kogu maailmas saab vähidiagnoosi igal aastal 12,7 miljonit inimest ning 7,6 miljon sureb sellesse. Maailma Terviseorganisatsioon prognoosib, et 2030. aastaks võib uute diagnooside arv tõusta 26 miljonini ning surmade arv 17 miljonini.

Vähiennetamiseks tuleb jälgida toitumist – süüa vähemalt 5 portsjonit puu- ja köögivilju päevas ning vältida liigset soola, hoida kehakaal normi piires, lõpetada suitsetamine ning hoiduda tubakasuitsuses keskkonnas viibimisest. Alkoholitarvitamist vältida või tarvitada mõõdukalt. Vähi vältimiseks tuleks olla füüsiliselt aktiivne vähemalt 30 minutit päevas, vältida päikesepõletust ning end vaktsineerida – iga infektsioon on risk vähile.

Deklaratsioonile „Together it is possible" allkirja andes lubab inimene vähiennetuse soovitusi jälgida ning ühtlasi panustab ülemaailmsesse vähivastasesse võitlusse. UICC eesmärk on vähendada 2025. aastaks vähihaigestumist 25% võrra. See on võimalik vaid siis, kui kõik sellele ise kaasa aitavad. Kokku loodetakse sel päeval saada vähemalt miljon allkirja. Allkirja saab anda rahvusvahelise vähivastase liidu kodulehel.

 

Lisainfo:

  • Ülle Ilves, Tervise Arengu Instituudi vanemspetsialist, 659 3984, ulle.ilves@tai.ee
  • Maris Jakobson, avalike suhete nõunik, 659 3906, maris.jakobson@tai.ee