Valdkonnad / Alkohol

Eestis tarvitab alkoholi umbes 83% täiskasvanud rahvastikust. 2019. aastal tarvitati täiskasvanud inimese kohta 10,4 liitrit absoluutalkoholi. Hinnanguliselt on kõikidest alkoholitarvitajatest üks kolmandik liigtarvitajad, kelle seas ligi 60 000 inimest, kes on alkoholist sõltuvuses. 2019. aastal suri otseselt alkoholiga seotud haiguste tagajärjel 509 inimest.

Enamikule ei tekita väikeste alkoholikoguste tarvitamine probleeme. Siiski võib alkohol saada teerajajaks paljudele terviseprobleemidele ja psüühikahäiretele. Alkohol on seotud mitmete südame- ja veresoonkonnahaiguste, seedetrakti ja närvisüsteemi haiguste, samuti pahaloomuliste kasvajate ja erinevate psüühikahäirete, vigastuste, õnnetusjuhtumite ning loote ja vastsündinute tervisehäiretega.

On inimesi, kellel joomine väljub järk-järgult kontrolli alt ja kujuneb välja alkoholisõltuvus ehk alkoholism. Suured kogused alkoholi regulaarselt jooduna tekitavad tõsise riski sõltuvuse ja terviseprobleemide tekkeks.

Ülevaatlik info alkoholitarvitamise ja selle mõjude kohta on koondatud Tervise Arengu Instituudi veebilehele alkoinfo.ee.

Sellelt veebilehelt saad:

  • vaadata olulisi fakte alkoholi tarbimise kohta Eestis
  • uurida alkokalkulaatori abil, kui palju sa tegelikult jood
  • hinnata enda alkoholi tarvitamisega seotud riske
  • infot alkoholi tarvitamise mõjudest tervisele, lähedastele ja ühiskonnale
  • nõu selleks, kuidas vähem juua või alkoholile "ei" öelda

MÄRKSÕNAD: alkohol alkoholitarvitamine alkoholi tarvitamine