Valdkonnad / Narkomaania

Narkomaania

  • 06. Veebruar 2020

Kõige üldisemas mõttes on uimastid ained, mis mõjutavad inimese enesetunnet, ümbritseva maailma tajumist ja käitumist.

Uudishimust või teistega koosolemise vajadusest alguse saanud esimene kogemus uimastava ainega võib küll pakkuda võimalust tunda end mõnda aega hästi ja teistega kokkukuuluvana, kuid sageli saab siit alguse harjumus, mis edasi muutub vajaduseks ning lõpuks juba möödapääsmatuks ja võitmatu sooviks.

Uimastitega käib kaasas riskide vale hindamine ning õnnetused, uimastite tarvitamine võib lihtsasti muutuda kuritarvitamiseks, mis mõjub tõsiselt nii inimsuhetele kui vaimsele ja füüsilisele tervisele. Eriti haavatavad on kasvueas noorukid, kuna nende organism ja isiksus on veel arenemisjärgus.
Kõik narkootikumid võivad tekitada sõltuvust. Sõltuvus võib olla kas vaimne või füüsiline. Vaimne sõltuvus tähendab, et narkootikumi mõju kadumisel tekib inimesel varem või hiljem selle järele uuesti vastupandamatu tung. Uimastita ei suudeta ennast enam mõnusalt tunda. Füüsiline sõltuvus tähendab, et inimese keha on narkootikumidega harjunud ja vajab neid pidevalt. Kui sellisel inimesel jääb mingil põhjusel tavapärane kogus narkootikumi saamata, jääb ta justkui haigeks - tekivad võõrutusnähud.

Uimastid võivad olla nii seadusega lubatud ehk legaalsed, kui seadusega keelatud ehk illegaalsed. Alkohol ja tubakas on samuti uimastid, nad võivad tekitada sõltuvust, kuid nende tarvitamine ei ole täisealistele seadusega keelatud.

Tervise Arengu Instituudi narkootikumidealane info on koondatud veebilehele narko.ee.

Veebilehelt narko.ee saad:

  • lugeda põhjalikult erinevate narkootikumide ja nende mõju kohta
  • nõu, mida teha, kui lähedasel või lapsel on sõltuvus
  • vaadata videoid
  • leida kasulikke veebilinke narkootikumide kohta

MÄRKSÕNAD: narkootikumid narkomaania uimastid