Tervise edendamine / Töökohal

  • Taotlejad: Eestis registreeritud juriidilised isikud, kus on vähemalt üks töölepingu või avaliku teenistuse lepingu alusel töötav töötaja.

  • Taotluse esitamise periood: 1.–20. oktoober 2025

  • Tagasiside taotlusele: hiljemalt 31.12.2025

  • Märgise kehtivuse periood: 3 aastat.

Tööandja tegevused märgise taotlemiseks:

Märgise taotlemine koosneb organisatsiooni jaoks kolmest etapist: 

  • taotluse, töökoha tervisedenduse enesehindamisküsimustiku ning tervisedenduse tegevuskava koostamine järgmiseks kolmeks aastaks ehk aastateks 2026–2028; 
  • Tööinspektsiooni eelhindamise läbimine; 
  • tegevuskavade hindamine hindamiskomisjonilt.

Ootame sel sügisel taotluseid ainult koos tegevuskavaga. Varasematel aastatel pakutud koolitustel osalemise ja kevadel tegevuskava esitamise võimalust ei ole, seoses märgise väljaandmise protsessi üleminekuga Tööinspektsioonile alates 1. jaanuaril 2026.   

1. Märgise taotlemiseks esitab organisatsioon seadusliku esindaja digiallkirjastatud taotluse, täidetud töökoha tervisedenduse enesehindamisküsimustiku (edaspidi küsimustik) ja tervisedenduse tegevuskava etteantud vormil perioodil 1.–20. oktoober 2025 Tervise Arengu Instituudile e-posti aadressil tet-margis@tai.ee.

  • Enesehindamisküsimustiku abil hindab tööandja oma senist tegevust valdkonda panustamisel. Küsimustik on abiks tööandjale organisatsioonis tööohutuse, tervisedenduse ja juhtimise põhiprotsesside terviklikuma vaate loomiseks. Täitmisele soovitame kaasata kõigi oluliste osaliste esindajad (nii töötajad kui ka juhtkond).
  • Taotleja koostab ja esitab oma organisatsiooni töökoha tervisedenduse tegevuskava (edaspidi tegevuskava) järgmiseks kolmeks aastaks (2026–2028) kahe fookusteema osas. 

1) Kohustusliku teemana on töötajate vaimset tervist toetava töökeskkonna kujundamine või arendamine. 

2) Teise fookusteema valib taotleja ise vastavalt oma organisatsiooni töökeskkonna spetsiifikast või vajadustest lähtuvalt (nt liikumise, tasakaalustatud toitumise, uimastiennetuse vms teemal).

2. Tööinspektsioon teeb kõigi taotlejate osas eelhindamise. Hindamise aluseks võtab Tööinspektsioon taotleja viimase kolme aasta (2023–2025 oktoober) andmed, sh järelevalve, konsulteerimine, töövaidluste lahendamine, kas ja mis põhjustel on juhtunud tööõnnetusi või diagnoositud kutsehaigestumisi ning kuidas on taotleja võtnud kasutusele ennetusmeetmed tervisekahjustuste ärahoidmiseks. Kui taotlejal on olnud töövaidlusi ja/või väärteomenetlusi, hinnatakse nende asjaolusid. Samuti vaadatakse üle taotleja järelevalvega seonduv muu informatsioon ning see, kas ja mis teemadel on taotleja kohta esitatud tõeseid vihjeid.  Kui Tööinspektsioon leiab taotleja andmetes puudusi või probleeme, võtab Tervise Arengu Instituudi kontaktisik märgise taotlejaga ühendust soovitusega pöörduda puuduste kõrvaldamiseks või nõu saamiseks Tööinspektsiooni poole alates 15. detsembrist 2025.

3. Tegevuskavade hindamisel hinnatakse aspekte neljas kategoorias vastavalt taotlusvormis näidatud hindamisvormile: tegevuskava integreeritus, eesmärgid ja mõõdikud, tegevuste mõju ja seosed  ning rakendamine.

Tööandjate tegevuskavasid hindab  Hindamistulemusi arvestame kõigi nende taotlejate tegevuskavade osas, kelle suhtes Tööinspektsiooni poolt tehtav eelhindamine on positiivse tulemusega. Hindamisel jälgitakse tegevuskavade puhul järgmisi aspekte neljas hindamiskategoorias: tegevuskava integreeritus, eesmärgid ja mõõdikud, tegevuste mõju ja seosed  ning rakendamine. Märgise väljaandmiseks on vajalik lävend keskmise koondhindena igas hindamiskategoorias vähemalt 1,0 punkti. Tervise Arengu Instituudi kontaktisik saadab taotlejale e-posti teel tagasiside taotluse ja tegevuskava osas hiljemalt 31. detsembriks 2025. 

Taotlusprotsess 2025 III aasta

Märgise taotlemise tingimused ja vorm

Märgist võivad taotleda nii need tööandjad, kes on juba pikka aega teadlikult tähelepanu suunanud töötajate tervisele kui ka need, kes alles alustavad ja seavad omale esimesi pikemaajalisi eesmärke.