Tervise edendamine / Lasteaias

7.–8. juunil 2022 toimus Nelijärve Puhkekeskuses Tervist Edendavate Lasteaedade XIII suvekool „Laste toiduteadlikkuse ja söömisharjumuste kujundamine“.

Õnnestumiste ja ideede koda

Päeva esimese pooles korraldati Liana Varava ja Tagli Pitsi eestvedamisel õnnestumiste ja ideede koda, kus jagati praktilisi kogemusi ja siiani õnnestunud tegevusi ning pakuti välja mõjusaid lahendusi laste toitumisega seotud teemadel. Ühe teema grupis oli kuni 10 osalejat. Tegutseti juhendi järgi ja rühmajuhid esitlesid rühma ideid kogu saalile. Teemad olid:

  1. Laste köögi- ja puuviljade, marjade söömine
  2. Janu ja joogid
  3. Maiustuste pakkumine
  4. Ülekaaluline, sh rasvunud laps rühmas
  5. Halva isuga või väga valiv laps rühmas
  6. Tervislikel põhjustel (nt diabeet, toiduallergia, laktoositalumatus vm) teisiti toituv laps
  7. Muudel kui tervislikel põhjustel (nt usust või veendumusest tulenev) teisiti toituv laps
  8. Menüü lasteaias – võimalused parandamiseks
  9. Lapse sünnipäev lasteaias
  10. Jõulukuu lasteaias
  11. Laste toiduvalik paaritunnistel väljasõitudel ja matkadel
  12. Söögiga ei mängita … või siiski?
  13. Toiduvalmistamine rühmas

Pärastlõunal tutvuti õpetajaraamatuga „Laste toiduteadlikkuse ja söömisharjumuste kujundamine“, mis annab palju häid soovitusi ja ideid toidu ning söömise teemade käsitlemiseks ja toetab õpetajat laste toitumisharjumuste kujundamisel.

Õhtupoolikul mängiti Nelijärve Puhkekeskuse ümbruses seiklus- ja matkafirma 360 KRAADI tiimi eestvedamisel meeskondlikku ja seikluslikku mängu „Suurendame käivet“.

Tähistati Tervist Edendavate Lasteaedade 20. sünnipäeva (COVIDi olude tõttu jäi eelmisel aastal suvekool ära ja pidu peeti sel aastal tagantjärele) ning nautida sai imelise Helin-Mari Arderi Trio musitseerimist.

Tunnustati lasteaedade ja koolide paikkondlikke koordinaatoreid pühendunud töö eest laste tervise edendamisel ning paikkondlike Tervist Edendavate Lasteaedade ja/või Tervist Edendavate Koolide võrgustike eestvedamise eest.

Neli lasteaeda said tunnistuse, mis kinnitab, et tegu on Tervist Edendava Lasteaiaga:

  1. Tallinna Muhu Lasteaed
  2. Narva Lasteaed Tareke
  3. Paldiski Lasteaed Sipsik
  4. Aegviidu Mesitaru Lasteaed

Teisel päeval tegutseti viies praktilises töötoas

Toidupüramiid – kas on abiks laste söömisharjumuste kujundamisel?

Töötuba juhendas Haidi Kanamäe, Tervise Arengu Instituut, toitumise ja liikumise valdkonna juht.

Töötoas tutvuti õpetajaraamatu „Laste toiduteadlikkuse ja söömisharjumuste kujundamine“ olulisemate soovitustega. Arutati ja mõtestati, miks on need soovitused olulised. Väiksemates gruppides valiti osalejate jaoks välja kõige tähtsamad soovitused, millele lasteaias tähelepanu pöörata ja millega tegeleda. Ühe toidugrupi näitel vaadati, kuidas terviklikult toetada laste söömisharjumuste kujundamist ja suurendada selle toidugrupi tarbimist õppe- ja kasvatustegevuse ning toetava keskkonna kujundamise kaudu.

Söögiga ei mängita ... või siiski? Toiduõpetus läbi kunsti 

Töötuba juhendas Tagli Pitsi, Tervise Arengu Instituut, toitumise ja liikumise valdkonna ekspert.

Toiduaineid saab tajuda kõikide meeltega ning luua neist ka vapustavaid „kunstiteoseid“. „Kunsti“ tehes on väga oluline tagada, et kasutatavad vahendid oleksid lastele ohutud, kui need peaksid juhtumisi sattuma suhu. Seega laste, eriti väikelaste, kunstivahendid peaksid võimalusekorral olema söödavad ja oluline on neile selgitada, et söögiga toimetamine söögilauas ning kunstitunnis on kaks täiesti eri asja. 

Töötoas tutvuti õpetajaraamatu „Laste toiduteadlikkuse ja söömisharjumuste kujundamine“ kunstitööde põhimõtete ja tegemise võimalustega ning toidu teema õpetamisega kunsti kaudu. Valmistati soolatainas ja lahendati grupitööna üks ülesanne ning õpiti valmistama kliistrit ja pudruvärvi ning valmistati tore kunstitöö. Õppimiseks ja loomiseks kasutati kõiki oma meeli – nägemist, kuulmist, kompimist, haistmist, maitsmist ning vaadati otsa ka oma hirmule – teeme kõik käed mustaks (või siis jahuseks, värviseks jne).

Seiklused lõhnade ja maitsete maailmas

Töötuba juhendas Kristel Vene, Taltechi toidutehnoloogia vanemlektor.

Toidu maitse ja lõhna uurimine on kirg ning kui seda vürtsitada ettevõtlusvaimuga, hakkab juhtuma põnevaid asju. Teadusuuringud, tööstuse konsulteerimine ja tootearendus, tudengite õpetamine ning töötoad asjahuvilistele on kõik osa „hingesupist“.

Töötoas sai proovile panna oma maitse- ja haistmismeele ning tajuda ja mõista, kuidas teised meeled maitset mõjutavad. Saadi teada, kuidas töötleb lõhnu aju, mismoodi muuta hapud toidud magusaks ja palju muudki.

Tervislikku toitumist kujundavad ja kinnistavad liikumismängud lasteaias

Töötuba juhendas Anna Sõõrd, Tabasalu Lasteaed Tibutare liikumisõpetaja.

Töötoas tutvuti õpetajaraamatus „Laste toiduteadlikkuse ja söömisharjumuste kujundamine“ olevate praktiliste tegevustega, kus toitumise teema lõimiti liikumisega. Mängiti ja tegutseti, võttes aluseks õpetajaraamatus eri vanuses lastele mõeldud tegevusi ning liikumismänge ja tegutseti aktiivselt õues.

Toidu teemaga seotud mängulised õppetegevused lasteaias

Töötuba juhendas Maili Magerramov, Tartu Lasteaed Tripsik õpetaja.

Töötoas tutvuti õpetajaraamatu „Laste toiduteadlikkuse ja söömisharjumuste kujundamine” tegevuste ja õppemängudega ning vaadati, kuidas siduda toiduteemat lasteaia teiste õppe- ja kasvatustegevuse valdkondadega. Arutati ja jagati kogemusi, millised vahendid aitavad rühmas toiduga seotud tegevusi loovalt ja mitmekülgselt ellu viia. Mängiti ja tegutseti, võttes aluseks õpetajaraamatus kirjeldatud tegevusi ja õppemänge.

Töötubade vahepeal oli suurepärane võimalus liikuda Nelijärve metsaradadel.

 

Suvekooli lõpus koguti osalejatelt ka tagasisidet, et saada teada, kuidas osalejad rahule jäid. Tagasiside oli kiitev ja positiivne. Kõige rohkem inspiratsiooni oma igapäevatööks saadi toitumise, liikumise ja mängude teemadel. Väga paljud osalejad andsid tagasisides teada, et plaanivad suvekoolis saadud uusi teadmisi ellu viia ka oma igapäevatöös ja jagada neid oma kolleegidelegi. Kiideti, et Tervise Arengu Instituut on lasteaedadele terviseedendamisel suureks toeks. Rohkesti kiidusõnu jagus ka Nelijärve imelisele loodusele, kaunile kontserdile, suvekooli programmile ja tegevustele töötubades. Suure põnevusega jäädi ootama järgmist suvekooli.