Tervise edendamine / Lasteaias

29.–30. jaanuarini 2015 toimus Nelijärve Puhkekeskuses tervist edendavate lasteaedade võrgustiku talvekool „Söön ja olen terve!"

Esmakordselt toimus võrgustiku suurüritus talvel, aastatel 2008–2014 oleme läbi viinud seitse suvekooli.

Kahepäevase talvekooli avasime seitsme uue liikme vastuvõtmisega võrgustikku ja Tervise Arengu Instituudi 2015. aasta olulisemate laste valdkonna tegevuste ning koostöövõrgustiku tutvustamisega. Tervist edendavate lasteaedade võrgustikku kuulub 246 koolieelset lasteasutust.

Keskpäeval oli kõigil soovijatel võimalik osa võtta Kõrvemaa Suusakoolist, mida juhtis treener Pavo Raudsepp. See oli suurepärane ja lustlik võimalus suusatamise tehnika harjutamiseks ning treenerilt professionaalse tagasiside saamiseks. Tegevus pakkus osalejatele positiivseid elamusi ja jääb kauaks meelde.

Päeva teisel poolel kuulasime Tervise Arengu Instituudi eksperdi Tagli Pitsi loengut sellest, milline on parim toit lapsele.

Õhtupoolikul jätkasime meeskonnatööga, kus osalejatel oli võimalus siduda toidu ja söömise teemad teiste lasteaia õppe- ja kasvatustöö valdkondadega. Meeskondadel valmisid plaanid, mida hoogsalt ja rõõmsal meelel teistele tutvustati.

Pärast õhtusööki saime omavahel tuttavaks ning selgitasime välja, kes on nutikaim toidu ja söömise küsimustes. Vaimse pingutuse tasakaalustamiseks saime Anna Sõõrdi juhtimisel mängida erinevaid toitumisega seotud liikumismänge, mis panid saali rõkkama ja ennast mõneks ajaks lasteaiaealisena tundma.

Teisel päeval toimus viis erinevat töötuba, mida viisid läbi oma ala spetsialistid ja eksperdid.

Kliiniline lastepsühholoog Kai Teeäär keskendus sellele, mida peaks õpetaja märkama ja kuidas last toetama, kui lapsel on söömisprobleem.

Lasteaedade tegevusi tervisliku toitumise edendamisel, sh toitumisharjumuste kujundamisel tutvustasid Tartu Lasteaed Pääsupesa õppealajuhataja Aget Astmäe ja peakokk Piret Talv ning Tallinna Kelmiküla Lasteaia majandusjuhataja Inga Saarepere.

Kolmandas töötoas oli osalejatel võimalus Tagli Pitsi juhendamisel osa saada praktilistest ja mängulistest tegevustest seoses toidu, söömise ja liikumisega.

Dr Külli Miti poolt juhitud töötoas teemal „Laste toitumine ja haigused" keskenduti sellele, millised on sagedasemad toitumist mõjutavad seisundid ja kroonilised haigused lasteaialastel ning kuidas toetada last põhjendatud dieedi järgimisel.

Viienda töötoa viis läbi Tervise Arengu Instituudi vanemspetsialist Alice Haav, kes arutles osalejatega teemal „Toidu ohutu pakkumine ja säilitamine kodus ning lasteaias".

Keskpäeval oli võimalik osa võtta Anna Sõõrdi poolt juhitud liikumis- ja võistlusmängudest või tunda rõõmu suusatamisest-uisutamisest.

Talvekooli lõpetasime kokkuvõtete tegemise ja tunnustamisega.